”Câinii” lui Rednic, blocați în eșecuri

Etapa cu numărul 18 din Liga 1 a debutat vineri, iar primul meci din noua rundă a fost Academica Clinceni – Dinamo 1-0.

Academica Clinceni a obținut prima victorie a sezonului, chiar după despărțirea de Chirilă. Dinamo a început mai bine partida și a avut ocaziile primelor zeci de minute. Bordușanu, în premieră titular la roș-albi, a lovit bara transversală cu un trasor de la 17 metri (10). Apoi, Sorescu și Itu s-au întrecut în ratări la aceeași fază (17).

Bordușanu a mai irosit o șansă mare: nu a cadrat din 10 metri în minutul 26.

De nicăieri, a venit golul Academicii. Răuță l-a scăpat pe Patriche, iar căpitanul ilfovenilor a marcat la un corner (33). „Câinii”, anesteziați până la finalul primului act.

Dinamo a început actul secund cu doi atacanți, după intrarea lui Ivanovski. Însă primele șanse le-au ratat gazdele: pe rând, Amorim, Omoh și Robert Ion l-au „iertat” pe Iliev.

În celălalt careu, Matei a avut 1-1 în gheată în minutul 60. Dintr-o poziție ideală, „decarul” dinamoviștilor a finalizat lamentabil!

Sorescu a avut și el o oportunitate de a marca, dar unghiul închis l-a încurcat pe golgeterul lui Rednic (84). În fine, Dinamo nu a găsit golul egalizator.