Dinamo a debutat cu o remiză în grupele Cupei României, 1-1 contra lui FC U Craiova, pe Arena Națională.

Dinamo a deschis scorul în minutul 18, prin Costin Amzăr, însă FC U Craiova a restabilit egalitatea în minutul 66, prin Yassine Bahassa, din penalty.
Mijlocașul central în vârstă de 30 de ani, Neluț Roșu, a vorbit despre perioada sa de început în Ștefan cel Mare. Fotbalistul lui Dinamo a vorbit despre cum a fost descurajat să se alăture câinilor, despre greutațile pe care le-a întâmpinat la început și despre aventura de la baraj.
”La început era foarte tristă lumea, abia retrogradasem, mai erau 10 zile până la începerea campionatului, iar noi nici măcar nu eram înscriși. Mi s-a spus să nu vin, nu vezi ce e la echipă? Am spus lasă, mai aducem 4 jucători și promovăm. La acel 6-1 cu Argeș, toată suferința de pe parcursul campionatului s-a adunat, a fost senzațional, meci de povestit nepoților. După acel meci am știut că nu se mai poate întâmpla nimic rău”, a spus Neluț Roșu.
”În Liga 1 este totul puțin mai rapid, mie nu mi-e frică de niciun meci. Undeva, adversarii nu te iartă în Liga 1 ca la Liga 2.Începutul de sezon a fost unul mai greoi, dar era de așteptat. Nu cred că am arătat rău, suntem pe un loc bun. FCSB se bate la campionat, a fost un test foarte bun. În retur vom arăta mai bine, mulți jucători din echipa noastră nu au avut contact cu Liga 1, dar până atunci va trece perioada de adaptare.
Familia Dinamo s-a format prin prisma suferințelor trăite împreună, aceste lucruri ne-au întărit. La noi nu se fac diferențe, chit că ești român sau străin. Mă bucur că am reușit să readucem lumea la stadion, le-am dat încredere. Dacă vii la stadion, te îndrăgostești de drogul numit fotbal”, a transmis N. Roșu pentru Dinamo TV.
Video I Neluț Roșu, despre începuturile la Dinamo
În grupa C din Cupa României se află Oțelul Galați, FC U Craiova, Dinamo, FCSB, FC Bihor și SCM Zalău.
Dinamo, cu un punct după prima etapă, va mai înfrunta în Cupa României formațiile FC Bihor și Oțelul Galați.
Dinamo, în această stagiune
După 10 etape disputate în primul eșalon al României, ”câinii” se află pe locul 15 în ”zona fierbinte” cu opt puncte. În consecință, Dinamo a înregistrat două victorii, două rezultate de egaliate și șase înfrângeri.
În următoarea etapă, echipa pregătită de Ovidiu Burcă o va înfrunta pe Oțelul la Galați vineri, 29 septembrie, de la ora 21:00, într-un meci care va conta pentru a 11-a etapă din Superliga României.
CITESTE SI:
Concluzia trasă de Andrei Nicolescu, după remiza din Cupa României
Oltenii sunt mulțumiți de remiza cu Dinamo din Cupa României
Ovidiu Burcă, vești bune pentru dinamovişti: ”Nu pot să nu evidenţiez asta”
Un gând despre &8222;Video I Neluț Roșu, despre începuturile în Ștefan cel Mare: ”Mi s-a spus să nu vin”&8221;