Dinamo are probleme în a cumpăra jucătorii importanți: ”Sumele te cam sperie, sincer”

Dinamo a revenit în Superliga după un an petrecut în eșalonul secund, dar acum are din nou emoții că ar putea să cadă în liga secundă.

”Câinii” au câștigat ultimele două meciuri ale anului, 2-0 cu Botoșani și 1-0 cu Voluntari, însă au terminat 2023 pe loc direct retrogradabil, 15 din 16, și sunt la 7 puncte distanță de Poli Iași, ocupanta primei poziții de baraj.

Conștienți de pericolul retrogradării, conducerea clubului nostru vre să acționeze rapid pe piața transferurilor pentru a întări echipa.

Dinamo este aproape și de ieșirea din insolvență și începe să se redreseze din punct de vedere financiar.

”Câinii” au început activitatea pe piața transferurilor și chiar dacă au fost refuzați de Damian Djokovic, Dinamo continuă să caute jucători de top care să salveze echipa.

Daniel Stanciu, directorul executiv al lui FC Argeș și-a spus punctul de vedere în privința activității lui Dinamo în această perioadă de mercato.

”Din informațiile pe care le am eu, Dinamo a făcut oferte mari unor jucători foarte importanți, dar cu această clauză, să vină până la vară, să le facă contract doar pe șase luni.

Sumele te cam sperie, sincer. Sar de 15.000 de euro salariu. Au fost discuții și cu Djokovic”, a spus Daniel Stanciu.

Aflată în zona ”roșie” a clasamentului, Dinamo întâmpină dificultăți în a transfera jucători, întrucât este greu să le ofere fotbaliștilor contracte mai mari de șase luni, în condițiile în care echipa poate retrograda.

Dinamo iese din insolvență în 2024

”Dinamo, anul ăsta, se va stabiliza din punct de vedere financiar, prognozăm și ieșirea din insolvență, deci cumva lucrurile vor avea o altă turnură, indiferent de ce se întâmplă.

Pe primul plan este consolidarea administrativă a clubului, ca el să nu aibă niciodată probleme legate de alte diverse zone în care a fost în perioadele anterioare”, a spus Andrei Nicolescu.

Până la eventuala ieșire din insolvență, prioritatea lui Dinamo este evitarea retrogradării.

”Orice variantă de rămânere în Liga 1 intră în calcul, nu despre asta e vorba, dar înainte de toate astea trebuie să ne facem bine temele pentru această perioadă. Mare parte din munca pe care am început-o noi nu se va putea finaliza acum, între 23 decembrie și 3 ianuarie.

Încercăm cât mai multe din zonele pe care vrem să le acoperim, să le acoperim acum, să avem niște înțelegeri deja pentru a-i da cât mai mult timp antrenorului. Și el e conștient că adaptarea unui jucător nou durează. Cantonamentul pentru el și pentru preparatorul lui fizic e cel mai bun moment pentru a duce echipa acolo unde-și doresc”, a mai spus oficialul din Ștefan cel Mare.

CITESTE SI:

Derby pentru play-off la baschet

”Clauza ascunsă” a jucătorului dorit de conducerea lui Dinamo

Liviu Ciobotariu a refuzat-o pe FC Botoșani și e gată să semneze cu o noua echipă!

Un gând despre &8222;Dinamo are probleme în a cumpăra jucătorii importanți: ”Sumele te cam sperie, sincer”&8221;

Lasă un răspuns