Un nou nume a intrat pe radarul dinamoviștilor: ”Dinamo nu e departe de Conference League”

Dinamo e gata să mute din nou pe piața transferurilor, după în cursul zilei de miercuri, 3 decembrie, l-a prezentat pe Darko Velkovski (28 de ani).

melimeloparis.ro

Fostul căpitan al Botoșaniului, Enriko Papa, 30 de ani, a intrat pe lista lui Dinamo București, iar ”câinii”, vor să îl transfere în această iarnă pe mijlocașul albanez. Enriko Papa (30 de ani), și-a reziliat contractul cu turcii de la Rizespor și poate semna cu oricine în această iarnă.

Astfel, pe lângă Dinamo, Papa este dorit de FC Botoșani, fosta sa echipă, dar și de FCU Craiova. Fotbalistul a vorbit despre interesul echipelor din România și a dat de înțeles că în cel mai scurt timp va lua decizia finală.

”M-au sunat câteva echipe din România și chiar apreciez. Înseamnă că am făcut impresie bună acolo. Știi bine că îmi place mult România și oamenii de acolo.

Vedem ce o să fie, eu am dat termen ca până la finalul săptămânii să rezolvam. Altfel încep să iau în calcul ce discuții sunt. Printr-un prieten impresar am fost contactat de cluburi din România.

Important e să fie un club stabil. Să aibă obiective bune. Ok, Dinamo nu stă bine, dar e un club mare, cu istorie și dacă te uiți, după înjumătățire nu e departe de Conference League”, a spus Enriko Papa.

Enriko Papa a lăsat o impresie bună în România, mai ales în tricoul lui FC Botoșani, al cărui căpitan a fost, pe vremea când formația lui Valeriu Iftime se lupta pentru play-off.

Ulterior, a îmbrăcat și tricoul celor de la Sepsi, în 18 meciuri, în ediția precedentă, după care s-a transferat în liga secundă din Turcia, la Rizespor.

Pentru ”otomani” a adunat 17 meciuri, un gol și un assist, s-a despărțit de turci vara trecută, iar de atunci nu și-a mai găsit un angajament care să-i convină. A declinat propunerea de a continua în eșalonul al doilea din Turcia.

129 de meciuri a adunat mijlocașul albanez pentru FC Botoșani, 11 goluri și 12 assist-uri.

Dinamo a pleacat cu 22 de jucători în cantonamentul de iarnă

Revenită din actualul sezon în prima ligă din România, Dinamo este departe de așteptările celor din jur. Chiar dacă nu se află într-un moment bun, “Câinii” au ales să efectueze cantonamentul de iarnă în Turcia, în Antalya, în perioada 3-13 ianuarie.

Acolo elevii lui Kopic vor disputa 2 meciuri amicale, pe 7 și 12 ianuarie. Orele de disputare ale meciurilor amicale vor fi anunțate în curând.

Azi, la prânz, Dinamo va pleca în cantonamentul din Antalya, iar tehnicianul din Ștefan cel Mare, Zeljko Kopic a convocat pentru pregătirea din Turcia 22 de jucători.

”Câinii” au fost așteptați, miercuri (3 ianuarie), în jurul orei 11:30 la aeroportul Otopeni, cu două ore înainte de decolarea programată spre Antalya.

Dinamo pleacă fără nicio noutate în stagiul de pregătire. Astfel, La începutul cantonamentului, Kopic va avea la dispoziție 20 de jucători de câmp și doi portari, aceeași pe care a mizat în prima parte a sezonului.

Portari: Adnan Golubovic, Răzvan Began;

Fundași: Gabriel De Moura, David Irimia, Cristi Costin, Răzvan Patriche, Lucas Alves, Quentin Bena, Ricardo Grigore, Josune Homawoo, Costin Amzăr;

Mijlocași: Gorka Larrucea, Neluț Roșu, Daniel Iglesias, Christian Ilici, Alexandru Irimia, Ahmed Bani, Denis Politic;

Atacanți: Lamine Ghezalli, Antonio Bordușanu, Goncalo Gregorio, Hakim Abdallah.

Dinamo debutează în noul an cu un meci împotriva Petrolului Ploiești, programat sâmbătă (20 ianuarie), pe stadionul ”Ilie Oană”.

CITESTE SI:

Dinamoviștii promit revitalizarea în noul an: ”Mă simt încrezător”

Oltenii au dezvăluit ce i-au făcut să renunțe la Ante Roguljic

Macedonenii dezvăluie cine a insistat pentru aducere lui Velkovski în Ștefan cel Mare

Un gând despre &8222;Un nou nume a intrat pe radarul dinamoviștilor: ”Dinamo nu e departe de Conference League”&8221;

Lasă un răspuns