În această seară, de la ora 21:00, pe stadionul ”Oțelul!, Oțelul Galați și Dinamo București, se vor duela în etapa a zecea a Superligii.

Oțelul a câștigat ultimele două confruntări de acasă cu dinamoviștii (1-0 și 1-0). La general însă, gălățenii au numai 5 victorii din ultimele 20 de dueluri.
Sezonul trecut au fost patru jocuri directe. Gălățenii au învins de două ori cu 1-0 pe teren propriu și au pierdut la București (1-3) în Superligă. A mai fost și o întâlnire în Cupa României: 3-3 cu Dinamo gazdă.
Oțelul este neînvinsă în acest sezon. Echipa antrenată de Dorinel Munteanu are cea mai bună defensivă din primul eșalon, cu numai 3 goluri primite în 8 jocuri. În ultimele 7 partide de campionat, a luat un singur gol! Gălățenii sunt la 5 puncte distanță de locul 1, dar au un meci în minus față de liderul U Cluj.
Oțelul se află pe locul secund, cu 16 puncte (golaveraj 9-3).
Oțelul este pe locul 5 în clasamentul formei, cu 9 puncte câștigate în ultimele 5 etape, golaveraj 4-1.
De partea cealaltă, Dinamo cu opt jucători accidentați, a avut șansa de a învinge-o cu 1-0 pe Unirea Slobozia în etapa precedentă și a rămas pe podium. ”Câinii” antrenați de Zeljko Kopic au fost învinși în ultimul joc de pe teren străin, 0-1 cu U Cluj.
Dinamo nu se va putea baza în această seară pe: Abdallah, Homawoo, Bordușanu, A. Florescu, A. Bani, E. Gnahore.
Dinamo este pe 3, cu 15 puncte (golaveraj 17-11).
Dinamo este pe locul 6 în clasamentul formei, cu 8 puncte adunate în ultimele 5 jocuri, golaveraj 6-5.
Astfel, tehnicienii au decis ca în meciul Oțelul Galați – Dinamo București, din etapa a 10-a din Superliga, de pe stadionul ”Oțelul”, cu începere de la ora 21:00, să-i trimită în teren pe:
ECHIPELE DE START
Oțelul: I. Popescu – D. Maftei, Cisse, Zivulic, Tomasevic – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Juric, Al. Pop;
Rezerve: Kovalov, Gomes Silva, Adăscăliței, Zhelev, I. Neagu, Tănasă, N. Roșu, Duric, Chira, M. Cojocaru, Andronache, S. Rus.
DINAMO: Golubovic – Sivis, Patriche, Licsandru, Amzăr – Olsen, A. Mărginean, Cîrjan – Soro, Selmani, Milanov;
Rezerve: Ailesei, Al. Stoian, Opruț, Pașcalău, Caragea, Politic, Rotund, Costin.
Partida va fi arbitrată de Flueran Viorel Nicusor, ajutat de Popescu Adrian și Bucsi Imre-Laszlo.
Arbitrajul video va fi analizat de Găman George Cătălin și Rusandu Lucian.
Toate declaraţiile şi reacţiile de la această partidă, pot fi găsite pe –->>> www.doardinamo.com
Partida va fi televizată de: Digi Sport și Prima Sport.
Programul lui Dinamo în următoarele etape din Superliga
Etapa 10
Vineri, 20 septembrie
Ora 21:00
Oțelul Galați – DINAMO
Etapa 11
Vineri, 27 septembrie
Ora 21:00
DINAMO – FC Botoșani
CITESTE SI:
Avancronică I Oțelul Galați – Dinamo București
Doi dinamoviști fac parte din ‘echipa etapei a 9-a’
CCA a anunțat arbitrul de la Oțelul Galați – Dinamo București
Un gând despre &8222;Oțelul Galați – Dinamo București. Cum arată primul 11 trimis de Zelijko Kopic&8221;