Campioana României la handbal masculin, Dinamo București, a continuat joi seara aventura în Liga Campionilor, primind pe teren propriu în etapa a treia din faza grupelor vizita celor de la HC Eurofarm.

”Dulăii” au debutat cu dreptul în cea mai prestigioasă competiție intercluburi din Europa, victorie în sala Polivalentă din București, scor 37-28, în fața campioanei din Danemarca, Fredericia. Mai apoi, în runda a doua, campioana României a câștigat și deplasarea de pe terenul polonezilor de la Wisla Plock, scor 28-26.
În cel de-al treilea meci din faza grupelor în Champions League, Dinamo a așteptat-o în Polivalentă pe gruparea HC Eurofarm, din Macedonia de Nord, pornind din nou favorită înaintea acestei confruntării.
”Dulăii” erau pe locul secund după două runde, iar joi au mai făcut o victimă, impunându-se din nou în Liga Campionilor, scor 34-25.
Partida de la București a început sub semnul echilibrului, iar cele două echipe au mers cap la cap în primele 10 minute.
Ușor-ușor dinamoviștii au preluat frâiele confruntării, iar la capătul primului sfert de oră Dinamo a condus cu două goluri, 8-6. În continuare, băieții pregătiți de David Davis au pus stăpânire pe joc, având tot mai multe inițiative ofensive reușite.
Până la pauză, ”câinii” din Ștefan cel Mare a luat elan, iar la cabine a intrat cu un avans de 6 goluri, 19-13, la capătul unei reprize dominate autoritar.
După revenirea de la vestiare, tot Dinamo a continuat să fie echipa mai bună. Atmosfera în Polivalentă a devenit tot mai fierbinte, iar pe teren băieții au jucat tot mai bine, majorând ecartul.
”Dulăii” s-au desprins în mai puțin de 10 minute chiar la 10 goluri. Atacul a mers perfect, Cupara a făcut și el minuni în poartă, iar misiunea dinamoviștilor, până la final, a devenit una facilă.
Meciul s-a terminat cu victoria clară a lui Dinamo, scor 34-25, care câștigă primele trei partide din noua ediție a Ligii Campionilor, având un început perfect de stagiune.
Pentru Dinamo au marcat: Rosta 7, Ali Zein 5, Thrastarson 4, N. Negru 3, Akimenko 3, Djukic 3, Kuduz 2, Lumbroso 2, A. Pascual 1, Kasparek 1, Ladefoged 1, I. Langaro 1.
Dinamoviștii au ajuns în cea mai importantă competiție intercluburi de pe continent, după ce au primit o invitație din partea EHF, la capătul unui sezon extrem de reușit în European League, când s-au calificat până în Final Four.
În actualul sezon de Liga Campionilor, Dinamo a fost repartizată în Grupa A, alături de PSG, Fuchse Berlin, Veszprem, Wisla Plock, Sporting, Lisabona, Fredericia și Eurofarm.
Următorul meci al lui Dinamo în Liga Campionilor este pe 10 octombrie, de la ora 19:45, în deplasare, cu Veszprem, echipa pregătită de fostul tehnician din Ștefan cel Mare, Xavi Pascual.
Următorul meci disputat de Dinamo în Liga Campionilor, pe teren propriu este pe 23 octombrie, de la ora 19:45, în sala Polivalentă, cu CF Sporting Lisabona.
Toate declaraţiile şi reacţiile de la această partidă, pot fi găsite pe –->>> www.doardinamo.com
CITESTE SI:
Moldovenii sunt temători de confruntarea cu Dinamo: ”Misiune dificilă”
Conferință de presă I Patrick Olsen a prefațat duelul cu FC Botoșani
Un gând despre &8222;”Dulăii” au băgat farmacia în renovare :))&8221;