Ciobotariu, curtat de Dinamo. Fundașul lui Sepsi OSK le-a răspuns ”câinilor”

Dinamo are șanse reale de a intra în play-off, după ce în sezonul precedent s-a salvat dramatic de la retrogradare.

Sâmbătă seară, Dinamo şi Sepsi au încheiat la egalitate, scor 1-1, pe Arcul de Triumf, în etapa cu numărul 18 din Superliga României.

Elevii lui Zeljko Kopic au condus cu 1-0 din minutul 39, după autogolul lui Ninaj, iar ”câinii” se aflau pe primul loc într-o ierarhie în timp real.

Totuşi, Sepsi a dat lovitura la una dintre ultimele faze, când Haruţ l-a învins din penalty pe Roşca elegant, cu o scăriţă, în minutul 90+9.

La finalul meciului, Denis Ciobotariu (26 de ani), fundașul echipei Sepsi OSK, a recunoscut că echipa gazdă a fost superioară.

”Ne bucurăm că am luat un punct pe final, având în vedere că ei au făcut un joc mult mai bun decât noi. Am scos un rezultat de egalitate cu o echipă în formă.

În repriza a doua chiar am jucat bine. Jocul ne dădea speranțe că putem să revenim”, a spus Denis Ciobotariu la finalul meciului.

Ciobotariu, curtat de Dinamo

Dinamo, vrea să se întărească în această iarnă și să profite de situația contractuală a lui Denis Ciobotariu, însă fundașul nu se grăbește să ia o decizie în privința despărțirii de echipa din Sfântu Gheorghe.

”Momentan sunt la Sepsi. Vreau să vorbesc doar de Sepsi și să îmi fac treaba aici. Mă bucur că mă doresc echipe și înseamnă că am făcut ceva în sezoanele care au trecut până acum.

Sunt concetrat doar la Sepsi acum. Joc 100%, îmi fac treaba și vedem ce va fi. Vor conta toate aspectele când voi lua o decizia, și sportiv și financiar. Orice fundaș la vârsta mea cred că se gândește să facă pasul mai departe și asta fac și eu indiferent dacă rămân la Sepsi sau”, a mai spus Ciobotariu.

În tur, rezultatul a fost același, scor 1-1, însă atunci ”câinii” au fost cei care au întors rezultatul pe final de meci.

În clasamentul din Superliga, Dinamo e pe locul al doilea, cu 29 de puncte, iar Sepsi este pe 7, cu 26 de puncte.

Dinamo e la o lungime în fața Universității Craiova și a celor de la CFR Cluj și riscă acum să mai coboare câteva locuri până la finalul etapei.

Șapte victorii au înregistrat până acum elevii lui Zeljko Kopic, la care s-au adăugat opt rezultate de egalitate și trei înfrângeri. 27 de goluri a marcat Dinamo în SuperLiga, în timp ce a primit 19.

Etapa următoare, ”câinii” vor juca în deplasare, cu Gloria Buzău, sâmbătă, 7 decembrie, de la ora 17:00. Până atunci însă, Dinamo mai are un meci la mijlocul săptămânii, în Cupa României, tot la Buzău, cu divizionara secundă Metalul.

Programul lui Dinamo în următoarele etape din Superliga

Etapa 19

Sâmbătă, 7 decembrie

Ora 17:00

Gloria Buzău – DINAMO

Etapa 20

Vineri, 13 decembrie

Ora 20:00

DINAMO – Poli Iași

Etapa 21

Duminică, 22 decembri

Ora 20:00

DINAMO – Rapid

Programul lui Dinamo în Cupa României (grupa B)

Etapa 2

Miercuri, 4 decembrie

Ora 17:45

Metalul Buzău – DINAMO;

Etapa 3:

DINAMO – Petrolul

CITESTE SI:

Informații de ultimă oră despre viitorul lui Kopic la Dinamo

Covăsnenii îi aplaudă pe suporterii dinamoviști: ”Pentru ei este fotbalul”

Video I Nicolescu tranșant, după Dinamo – Sepsi 1-1. Care este obiectivul lui Dinamo la finalul acestui an

3 gânduri despre &8222;Ciobotariu, curtat de Dinamo. Fundașul lui Sepsi OSK le-a răspuns ”câinilor”&8221;

Lasă un răspuns