Video I Kopic anunță schimbări înaintea ultimului meci

Dinamo București se pregătește de duelul cu Universitatea Craiova, din cea de-a cincea etapă a returului play-off-ului Superligii României.

Dinamo se află pe poziția a 6-a, cu 31 de puncte la o diferență de 20 puncte de liderul play-off-ului.

În tur, Dinamo a cedat în deplasare cu 2-0, în fața formației din Bănie.

Meciul dintre Universitatea Craiova și Dinamo București, din etapa a 10-a din play-off-ul Superligii, se va disputa sâmbătă, 24 mai, de la ora 21:00, pe stadionul ”Ion Oblemenco”.

Partida programată, sâmbătă, 24 mai, de la ora 21:00, de pe stadionul ”Ion Oblemenco”, a fost prefațată de antrenorul ”câinilor”, Zeljko Kopic (47 de ani), într-o conferită de presă.

”Urmează ultimul meci al sezonului şi cred că eu, clubul, toată lumea avem multe motive să fim satisfăcuţi de acest sezon. A fost un sezon lung, cu multe provocări şi pentru noi a fost un obiectiv mare şi important să fim în acest play-off.

Aici am avut ceva dificultăţi, trebuie să analizăm anumite aspecte pentru viitor pentru că în unele momente trebuia să arătăm mai bine. Dar în final, repet, avem toate motivele să fim satisfăcuţi de acest sezon. Şi în acest fel să începem cu un moral bun pregătirile pentru următorul”, a spus Kopic în cadrul conferinței de presă.

Tehnicianul croat a menţionat că are absenţe importante în perspectiva partidei din deplasare cu Universitatea Craiova, dar va putea alinia un unsprezece competitiv.

”Noi nu aveam dreptul să participăm în cupele europene şi din această cauză a fost greu să găsim motivaţia necesară la fiecare meci. Dar la Craiova mergem să dăm tot ceea ce putem şi să obţinem un rezultat pozitiv.

Şi în precedentul meci consider că am făcut un joc până pe final, aşa că dorim să continuăm. În acest moment consider că jucătorii sunt obosiţi mai mult mental decât fizic. Vor fi absenţe în echipa noastră, dar cred eu că vom alinia un unsprezece competitiv mâine seară”, a explicat Zeljko Kopic.

Video I Zeljko Kopic a prefațat duelul cu Craiova

Obiectiv clar: locul 5 și 140.000 de euro

Pentru Dinamo, partida de pe ”Ion Oblemenco” nu este o simplă bifare în calendar. E despre prestigiu, despre bani și despre imaginea cu care clubul va păși în pauza competițională. În joc este locul 5 din clasament, o poziție care aduce un bonus estimat la 140.000 de euro din drepturile TV – o sumă vitală într-o perioadă de reconstrucție și echilibru financiar.

Pentru a atinge acest obiectiv, Dinamo are nevoie de o victorie la Craiova, dar și ca Rapid să nu câștige în deplasarea de la Cluj, în fața Universității.

Biletele pentru meciul cu U Craiova

Sâmbătă seara, la ora 21:00, Dinamo joacă ultimul meci al sezonului, pe terenul Universității Craiova.

Pentru a participa la meciul de sâmbătă seară de pe stadionul ”Ion Oblemenco”, suporterii dinamoviști își pot procura tichetele de acces la link-ul myticket.ro. Prețul unui bilet este în valoare de 25 de lei.

Clasament play-off:

1. FCSB – 51p

2. CFR Cluj – 42p

3. U Cluj – 38p

4. Universitatea Craiova – 37p

5. Rapid – 32p

6. DINAMO – 31p 

Programul lui Dinamo în play-off

Etapa 10

Sâmbătă, 24 mai

Ora 21:00

U. Craiova – DINAMO

CITESTE SI:

CCA a anunțat arbitrul de la Universitatea Craiova – Dinamo București

Transfer de Champions League: golgheterul Franței, doi ani în alb-roșu

Transferului definitiv al lui Mărginean la Dinamo, primit cu aplauze: ”Mie îmi place foarte mult”

Lasă un răspuns