Din teren direct în brutărie. Nu, nu e o glumă!

Fundașul lui Dinamo, Maxime Sivis (27 de ani), s-a îndrăgostit de gusturile României și își face deja planuri pentru viața din afara fotbalului. Deși nu știe să gătească mare lucru, francezul recunoaște cu zâmbetul pe buze că i-ar plăcea să deschidă o brutărie franțuzească chiar aici, în România.
”Să fie cu pâine franțuzească, cu croissante, cu toate produsele de patiserie din Franța”, a spus Sivis, evident pasionat de gastronomie, așa cum sunt mulți dintre compatrioții săi.
Până atunci însă, fundașul lui Dinamo a trecut deja printr-un test de foc: bucătăria românească. Chiar dacă nu consumă carne de porc, Sivis a fost fascinat de diversitatea preparatelor și a avut un verdict clar:
”Am avut oportunitatea să mănânc foarte multe feluri de mâncare. Îmi place brânza românească, e diferită față de cea din Franța!”
În ceea ce privește viața de zi cu zi, Sivis este sincer: ”Gătesc doar paste”, spune râzând. Trăind singur și fără prea multă experiență în bucătărie, francezul mărturisește că a consumat ”multe, multe kilograme de paste” de-a lungul carierei. Dar gusturile rafinate rămân – și, cine știe, poate viitorul dinamovistului va include și un cuptor profesional și miros de baghete proaspete, undeva în București.
Calendarul partidelor amicale:
Echipa noastră va disputa cinci meciuri amicale în această pauză competițională, menite să pregătească startul noului sezon de Superligă, programat pentru weekendul 12-13 iulie.
• 14 iunie – DINAMO vs Petrolul Ploiești (Curtea de Argeș)
• 21 iunie – DINAMO vs CS Afumați (Curtea de Argeș)
• 28 iunie – DINAMO vs Motor Lublin (Kielce, Polonia)
• 2 iulie – DINAMO vs Omonia Nicosia (Kielce, Polonia)
• 5 iulie – DINAMO vs CS Tunari (România)
Stagiul de pregătire intern se va desfășura între 14 și 21 iunie, la Curtea de Argeș, iar cel internațional, în localitatea Kielce (Polonia), include dueluri tari cu adversari europeni.
CITESTE SI:
Superliga începe în iulie, Dinamo se încălzește din iunie: programul complet al meciurilor amicale
Dinamo bifează un transfer de top pentru noul sezon! Un inter de clasă mondială