Dinamo și-a prezentat noile echipamente pentru sezonul 2025–2026 într-un cadru plin de nostalgie și speranță, alături de legendele clubului și de un mesaj clar de la Marius Niculae: echipa este pe drumul cel bun, dar pentru a face pasul spre Europa e nevoie de mai mult.

În prezența unor nume legendare din istoria „câinilor”, precum Dumitru Moraru, Claudiu Vaișcovici, Ionel Augustin sau Dorin Mateuț, noul tricou roșu-alb inspirat din anii ’80 a stârnit emoție. Dar și speranță. Printre cei care au rostit răspicat obiectivele pentru sezonul ce vine a fost Marius Niculae, fost atacant și simbol al ”haitei”.
”Dinamo a ridicat foarte mult ștacheta sezonul trecut. Calificarea în play-off a fost o realizare fantastică și cred că, dacă facem câteva transferuri inspirate, putem să ne gândim serios la cupele europene!”, a declarat Niculae.
Ce îi mai trebuie lui Dinamo? Răspunsul vine direct: ”Jucători cu experiență.”
Fostul golgheter consideră că lotul lui Kopic este competitiv, dar are nevoie de completări cu fotbaliști maturi, care știu să gestioneze presiunea și meciurile decisive.
”Să nu-l pierdem!” Niculae cere convocarea lui Akdag la naționala mare
Managerul sportiv al loturilor naționale de tineret, Marius Niculae, a transmis și un avertisment pentru conducerea primei reprezentative. După prestațiile bune de la EURO U21 2025, unde România a fost eliminată fără niciun punct, dar cu câteva individualități remarcate, Umit Akdag a intrat în vizorul lui Niculae.
”Este un fundaș care a demonstrat. A marcat, a avut personalitate. Dacă nu îl chemăm la naționala mare acum, riscăm să-l pierdem. Turcia îl poate atrage foarte ușor. Are cetățenie turcă, joacă acolo. Nu trebuie să stăm pe gânduri.”
Akdag, legitimat la Alanyaspor și în vârstă de 21 de ani, are dublă cetățenie și, deși a jucat pentru România U21, nu este încă blocat la nivel de seniori. Iar selecționerul Mircea Lucescu are deja o decizie importantă de luat: convocarea rapidă a unui stoper de viitor sau pierderea lui definitivă.
Printre jucătorii de care s-a despărțit Dinamo în această vară se mai numără: Cristian Costin, Astrit Selmani, Adnan Golubovic, Josue Homawoo, Georgi Milanov, Antonio Luna, Răzvan Patriche, Patrick Olsen și Dennis Politic.
Transferurile realizate de Dinamo în această vară
Până acum, Dinamo a oficializat transferurile lui Alex Musi (FCSB), Luca Bărbulescu (FC Augsburg), Charalampos Kyriakou (Apollon Limassol), Codruț Sandu (Rapid), Cristi Mihai (UTA Arad), Danny Armstrong (Kilmarnock FC) și Vadym Kyrychenko (UTA Arad).
Următorul test al lui Dinamo este cu CS Tunari (5 iulie) în România, iar pe 14 iulie începe Superliga, cu un duel în deplasare contra nou-promovatei Csikszereda.
Meciuri amicale, cantonamente și startul Superligii
• 5 iulie – DINAMO vs CS Tunari (România)
Programul lui Dinamo în Superliga
Etapa 1
Luni, 14 iulie
Ora 21:30
Csikszereda – DINAMO
Etapa a 2-a
Luni, 21 iulie
Ora 21:30
DINAMO – FC Botoșani
Etapa a 3-a
Duminică, 27 iulie
Ora 21:30
Oțelul – DINAMO
CITESTE SI:
”Taxa pe pasiune”! TVA-ul lovește fotbalul românesc: biletele pentru Dinamo, mai scumpe din august
”Nu puteam să refuz Dinamo!” – Musi a dat cărțile pe față la prezentarea echipamentelor
Dinamo și Milanov, împreună mai departe: detalii despre noul contract