Modestie și ambiție: Cristi Mihai, reacție neașteptată după Dinamo – Hermannstadt 2-0

Victoria obținută de Dinamo București cu Hermannstadt (2-0), pe Arena Națională, a fost marcată nu doar de bucuria fanilor din Ștefan cel Mare, ci și de declarațiile pline de modestie oferite de Cristi Mihai, mijlocașul central în vârstă de 20 de ani, transferat în această vară de la UTA Arad.

Pentru prima dată titularizat de Zeljko Kopic în acest sezon, Mihai a lăsat emoțiile să vorbească la flash-interviu și a surprins prin sinceritatea mesajului transmis colegilor și suporterilor.

”Îmi cer scuze colegilor pentru prima repriză”

Tânărul dinamovist a recunoscut și și-a asumat fără ezitare greșelile din prima repriză și a transmis un mesaj clar de responsabilitate:

”Vrem să ne menținem acolo sus. A fost un meci foarte greu, mai ales în prima repriză, când am greșit, cel puțin eu, la unele faze. I-am pus pe colegii mei în dificultate și îmi pare rău, îmi cer scuze.”

Cristi Mihai a explicat însă că a doua repriză a arătat mult mai bine:

”A doua repriză a fost mai bine, am controlat jocul și, cel mai important, am marcat repede și am reușit să controlăm jocul.”

”Nu mă așteptam să fiu titular”

Tânărul mijlocaș a recunoscut că a fost surprins de decizia lui Kopic de a-l trimite în primul ”11”:

”Nu mă așteptam să joc titular, el mi-a acordat această șansă și țin să-i mulțumesc pe această cale. Sper ca de acum înainte să fac meciuri cât mai bune și să ne menținem acolo sus.”

Adaptare rapidă și motivație la Dinamo

În privința integrării la Dinamo, Cristi Mihai a subliniat atmosfera excelentă din echipă și încrederea pe care i-o acordă antrenorul croat:

”M-am acomodat chiar foarte bine, dar mai am de pus unele lucruri la punct. Mister mă va ajuta pe parcurs și încerc să fiu complet pentru următoarele partide. Nu simt presiune, simt motivație, pentru că Mister are încredere în mine.”

Gândul la titlu

La final, mesajul lui Mihai a fost unul mobilizator, care arată că tânărul crede în forța grupului dinamovist:

”Va fi o luptă foarte grea, după cum ați văzut și în seara asta, Sibiul nu este o echipă chiar atât de ușor de învins. Va fi greu, dar noi va trebui să ne pregătim cât mai bine. Urmează această pauză competițională și trebuie să ne pregătim cât mai bine pentru a demonstra că merităm să ne batem la campionat.”

CITESTE SI:

Video I Gol și reacție la final: Kennedy Boateng, în prim-plan după victoria lui Dinamo

Dinamo câștigă, Opruț răspunde! Replica dinamovistului după ce a fost sărit de Il Luce: ”Muncesc și mai mult”

Video I Concluziile lui Kopic, după victoria lui Dinamo cu Hermannstadt

Lasă un răspuns