Video I ZELJKO KOPIC SPULBERĂ TĂCEREA! Mesaj direct pentru giuleșteni înainte de derby: ”Avem ambițiile noastre!” Ce i-a avertizat pe jucători

Dinamo București se pregătește de duelul cu Rapid București, din prima etapă a turului play-off-ului Superligii României.

Dinamo se află pe poziția a 5-a, cu 26 de puncte la o diferență de 4 puncte de liderul play-off-ului.

Meciul dintre Rapid București și Dinamo București, din etapa a 1-a din play-off-ul Superligii, se va disputa sâmbătă, 14 martie, de la ora 21:00, pe stadionul ”Rapid”, din București.

Partida programată, sâmbătă, 14 mai, de la ora 21:00, de pe stadionul ”Rapid”, a fost prefațată de antrenorul ”câinilor”, Zeljko Kopic (47 de ani), într-o conferită de presă.

”Este un sentiment bun să fim din nou parte din play-off. În acest moment sunt cele șase echipe cu cele mai bune performanțe din ligă până acum. Este un nou sezon, o nouă ligă, un nou început. Suntem într-o formă bună, deși avem unele probleme cu accidentările, despre care am vorbit deja.

În această săptămână echipa s-a antrenat bine, cu energie bună și cu un spirit bun. Mergem să jucăm fotbalul nostru cel mai bun și să luptăm pentru cel mai bun rezultat posibil.

Știm că va fi un meci dificil. Avem respect pentru Rapid și pentru tot ceea ce au făcut până acum, dar avem ambițiile noastre și mergem acolo să luptăm și să încercăm să obținem un rezultat bun.

În această perioadă, de la începutul anului și după pauza de iarnă, am avut probleme la capitolul finalizare.

În fiecare meci am avut oportunități, am avut ocazii și am creat situații bune, dar nu am fost suficient de eficienți și este ceva ce trebuie să îmbunătățim.

De asemenea, în anumite situații defensive, după cornere sau lovituri libere, trebuie să avem reacții mai bune.

În general însă echipa a făcut o treabă bună până acum, dar există lucruri la care trebuie să fim mai buni. Am analizat toate aceste detalii și situații, am lucrat la antrenamente și cred că începând de mâine și în perioada următoare vom fi mai buni.

Cred că ar fi trebuit să avem câteva puncte în plus, dar până la urmă fiecare echipă este acolo unde merită să fie. Putem vorbi despre noroc sau ghinion, despre diverse situații, dar dacă tragi linie ajungi acolo unde meriți.

Dacă nu marchezi din ocazii, dacă ratezi anumite situații sau dacă primești goluri ușoare, înseamnă că nu meriți mai mult. Trebuie să acceptăm unde suntem și să încercăm să ne îmbunătățim.

Totul contează, dar nu este o coincidență. Știm că Dinamo a trecut prin perioade dificile înainte, dar acum suntem în creștere și facem lucruri bune.

Din experiența mea în aceste meciuri pot spune că am avut oportunități să câștigăm, dar nu am reușit. Mâine este o nouă oportunitate. Între noi nu vorbim prea mult despre statistici sau despre ce s-a întâmplat înainte. Important este ceea ce avem în față.

Am auzit că meciul este sold-out și că și sectorul nostru este plin. Vom avea suportul suporterilor, ca în fiecare meci până acum. Noi, staff-ul și jucătorii, respectăm foarte mult tot sprijinul pe care îl primim, acasă și în deplasare. Este încă un motiv să mergem acolo și să luptăm. Este responsabilitatea noastră față de club, dar și față de suporteri.

Sunt zece meciuri și 30 de puncte. Trebuie să luptăm în fiecare meci până la final și apoi vom vedea unde vom fi.

În acest moment Craiova este pe primul loc, Rapid pe al doilea. CFR și U Cluj au avut recent rezultate și evoluții foarte bune, iar Argeș a făcut lucruri remarcabile după promovare. Fiecare echipă își are locul meritat, dar urmează zece meciuri într-o nouă competiție și toate echipele au șanse.

Știm că sunt foarte puternici în tranziție. Extremele lor iubesc spațiile deschise. Nu îmi place să vorbesc despre nume, dar contraatacul și tranzițiile lor, combinate cu o defensivă solidă, reprezintă partea cea mai importantă a jocului lor.

Vorbim zilnic și analizăm totul. Putem discuta despre ce a fost bun și ce trebuie îmbunătățit, dar la final trebuie să ieșim pe teren și să arătăm. O parte este analiza, cealaltă este ca echipa să intre pe teren cu determinare, energie, personalitate și să joace fotbal.

Jucătorii înțeleg că suntem în play-off și în semifinalele Cupei României, iar până acum am făcut lucruri bune. Dar știm și că în ultimele trei meciuri din Superligă rezultatele nu au fost cele pe care le așteptam și trebuie să ne îmbunătățim”, a spus Kopic în cadrul conferinței de presă.

Tehnicianul din Ștefan cel Mare, a vorbit și despre situația accidentaților: ”Pușcaș sigur nu va juca. Karamoko nu va juca. Vom vedea până mâine în privința lui Marginean și Boateng. Mai avem aproximativ 24 de ore și vom vedea situația lor.”

Video I Zeljko Kopic a prefațat duelul cu Rapid

În următoare etapă din play-off, ”câinii” revin pe Arena Națională, pentru duelul cu Universitatea Craiova. Partida din etapa a 2-a, se va disputa joi, 19 martie, de la ora 20:30.

Bilete pentru meciul cu U. Craiova

Meciul dintre Dinamo și U Craiova, din etapa a 2-a din play-off-ul Superligii, se va disputa joi, 19 martie, pe stadionul ”Arena Națională”, de la ora 20:30.

Astfel, clubul nostru, a scos spre comercializare, tichetele de acces, pentru meciul dintre Dinamo București și Universitatea Craiova, din etapa a doua din play-off-ul Superligii României, de joi, 19 martie, de la ora 20:30, de pe stadionul ”Arena Națională”.

Acestea pot fi procurate online de pe platforma bilete.ro.

PREȚURI BILETE:

VIP Experience: 500 lei;

Tribuna 0: 100 – 150 lei;

Tribuna 1: 50 – 70 lei;

Tribuna 2: 40 – 60 lei;

Family Zone: 60 lei;

Peluză PCH: 20 – 30 lei.

Tichetele pot fi achiziționate și de la casele de bilete ale stadionului Arena Națională.

Programul caselor de bilete:

Joi (19/03)

Interval orar: 12:00 – 21:00 (bd. Pierre de Coubertin & Str. Maior Ion Coravu)

Clasament play-off:

1. U Craiova – 30p

2. Rapid – 28p

3. U Cluj – 27p

4. CFR Cluj – 27p

5. DINAMO – 26p

6. FC Argeș – 25p 

Programul lui Dinamo în play-off

Etapa 1

Sâmbătă, 14 martie

Ora 21:00

Rapid – DINAMO

Etapa 2

Joi, 19 martie

Ora 20:30

DINAMO – U Craiova

Etapa 3

Data N/A

Ora N/A

FC Argeș – DINAMO

Etapa 4

Data N/A

Ora N/A

CFR Cluj – DINAMO

Etapa 5

Data N/A

Ora N/A

DINAMO – U Cluj

Etapa 6

Data N/A

Ora N/A

DINAMO – Rapid

Etapa 7

Data N/A

Ora N/A

U Craiova – DINAMO

Etapa 8

Data N/A

Ora N/A

DINAMO – FC Argeș

Etapa 9

Data N/A

Ora N/A

DINAMO – CFR Cluj

Etapa 10

Data N/A

Ora N/A

U Cluj – DINAMO

CITESTE SI:

Spaima de Dinamo e reală! De ce se roagă Angelescu la 200% înainte de derby?

Video I Final interzis cardiacilor! Ce s-a întâmplat în ultimele secunde ale meciului Sporting – Dinamo

Avancronică I Sporting Lisabona – Dinamo București

Lasă un răspuns