Vești proaste pentru suporteri! Dinamo ar putea fi nevoită să joace pe alt stadion

Dinamo ar putea avea din nou probleme în ceea ce privește stadionul pe care își va disputa meciurile de pe teren propriu.

Arena Națională, principala arenă utilizată de „câini” pentru partidele cu miză și afluență mare de spectatori, nu va fi disponibilă pentru fotbal în weekend-ul 18-20 septembrie.

Motivul este organizarea unei noi ediții a Asia Fest, eveniment care va transforma zona din jurul celui mai mare stadion al țării într-un spațiu dedicat culturii și gastronomiei asiatice.

”ASIA FEST, primul festival din Europa Centrală de Sud-Est care promovează culturile și gastronomia țărilor asiatice revine cu cea de-a XIII-a ediție, între 18 și 20 septembrie 2026.

Evenimentul are loc în curtea Arenei Naționale din București (intrarea dinspre Strada Maior Coravu) și propune trei zile de spectacole, prezentări, bucătărie tradițională asiatică, ateliere și expoziții”, este mesajul apărut pe site-ul evenimentului.

Astfel, etapa a 10-a din viitorul sezon de Superligă ar putea crea probleme atât pentru Dinamo, cât și pentru FCSB, cele două cluburi care folosesc frecvent Arena Națională pentru meciurile de acasă.

În funcție de programul stabilit la tragerea la sorți a țintarului, programată pe 26 iunie, cele două formații vor avea două variante. Fie vor evolua în deplasare în acea rundă, fie vor fi nevoite să își mute meciurile pe alte stadioane din București, precum Arena Arcul de Triumf sau Stadionul Steaua.

Problemele nu se opresc însă aici. Arena Națională nu va fi disponibilă nici în weekend-ul 17-19 iulie, atunci când este programată prima etapă a noului sezon din Superligă. În acea perioadă, stadionul va găzdui evenimentul ”Bucharest Town Charity Run”.

Pentru Dinamo, situația reprezintă încă o provocare logistică într-un sezon în care clubul încearcă să construiască pe progresul din ultimii ani. Suporterii alb-roșii speră ca programul competiției să permită evitarea unor complicații suplimentare, însă totul va depinde de țintarul care va fi stabilit în această vară.

Până atunci, conducerea dinamovistă urmărește cu atenție situația și așteaptă să afle dacă echipa va fi nevoită să își caute o altă casă, măcar temporar, în două momente importante ale sezonului viitor.

Lotul lui Dinamo pentru cantonamentul din Polonia 

• Portari: Devis Epassy, Alexandru Roșca, Costin Ungureanu;

• Fundași: Maxime Sivis, David Irimia, Matteo Duțu, Mihnea Toader, Nikita Stoinov, Luca Fundulache, Raul Opruț, Răzvan Radu;

• Mijlocași: Andrei Mărginean, Godwin Udosen, Cristian Licsandru, Alberto Soro, Cătălin Cîrjan, Cristian Mihai, Casian Soare, Alexandru Irimia;

• Atacanți: Danny Armstron, Adrian Mazilu, Alexandru Musi, Mamoudou, Karamoko, Ianis Tarbă, Peter Belive, Alexandru Pop, Raul Rotund, Vadym Kyrychenko.

Programul lui Dinamo în cantonamentul din Polonia

Meci 1

Sâmbătă, 20 iunie

Ora 18:00

DINAMO – Gornik Leczna, scor 2-1.

Meci 2

Sâmbătă, 27 iunie

Ora N/A

DINAMO – Motor Lublin

Meci 3

Miercuri, 1 iulie

Ora N/A

DINAMO – Omonia Nicosia

CITESTE SI:

Dinamo caută noul Gnahore! Mijlocașul dorit de ”câini” joacă în Polonia

Vești bune din Polonia! Mai mulți jucători sunt aproape de revenirea completă

Video I Nuno Campos, moment inedit în amicalul câștigat de Dinamo

Lasă un răspuns