Penedo nu l-a putut opri | Harry Kane, noul golgheter al Cupei Mondiale

Pentru prima dată în ultimii 12 ani, Anglia a pornit cu două victorii la Cupa Mondială. Dacă primul joc cu Tunisia a fost câştigat în prelungiri (2-1), în faţa statului Panama a dat recital.

watchshop.ro

Selecţionata Angliei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, duminică, după ce a surclasat reprezentativa statului Panama cu scorul de 6-1 (5-0), la Nijnîi Novgorod, în Grupa G. Harry Kane a reușit un hat-trick în meciul cu Panama, devenind astfel golgheterul la zi al Campionatului Mondial din Rusia. Astfel, atacantul englez a ajuns la 5 goluri în două partide.

Cu Panama, Harry Kane a marcat de două ori din penalty, în timp ce al treilea gol a fost unul norocos, căpitanul Angliei deviind în poarta lui Penedo șutul lui Sterling.

Partida cu Panama reprezenta pentru Anglia un ultim prilej de a face anumite finisaje, pentru că în partida cu Tunisia a avut 17 şanse de gol, dar a câştigat abia în prelungiri. De partea celalată, Penedo & Co nu şi-au făcut ei foarte multe iluzii că ar putea să se califice mai departe dintr-o grupă cu Belgia şi Anglia, dar şi-au propus să se prezinte demn la primul lor Mondial. Au rezistat însă doar o repriză cu Belgia şi … 8 minute cu Anglia!

Englezii au dominat autoritar meciul și au făcut spectacol în prima repriză, când au marcat de cinci ori. Naționala Albionului a deschis scorul rapid, în minutul 8. John Stones a marcat cu capul din mijlocul careului.

Căpitanul Harry Kane a majorat scorul în minutul 22, transformând impecabil un penalty. Jesse Lingard a făcut 3-0 în minutul 33, cu o execuție perfectă de la marginea careului, iar Stones a făcut dubla, tot cu o lovitură de cap din 3 metri. Scorul pauzei l-a stabilit tot Harry Kane. Atacantul a marcat tot din penalty în miuntul 45, după un șut la care Jaime Penedo nu a avut nicio reacție.

După pauză, partida a devenit mai statică, Anglia a preferat să-şi dozeze efortul şi să evite eventuale accidentări, pentru că greul abia de acum urmează. Chiar şi fără să forţeze, europenii au dat şi golul 6 în minutul 62. Loftus-Cheek a prins un trasor de la distanţă, Harry Kane a schimbat cursul mingii printr-o deviere, iar obiectul a poposit în plasă. Kane a realizat al doilea hattrick de la această ediţie a Cupei Mondiale, după Cristiano Ronado. Imediat după gol, atât el, cât şi Lingard au fost schimbaţi, pentru a păstra suficientă energie şi pentru Belgia.

Anglia a ieşit foarte mulţumită de pe teren cu ce a realizat, dar şi Panama s-a ”împlinit” cu adevărat la această Cupă Mondială. Băieţii lui Hernan Gomez au reuşit să înscrie primul lor gol la asemenea nivel, în minutul 79, ”eroul” fiind Baloy. Aşa cum spuneau panamezii şi înaintea partidei, pentru ei nu contează dacă vor pierde cu 2-0 sau 8-1, ci ar fi bucuroşi dacă ar înscrie măcar un gol. La final nu a fost 8-1, cu 6-1, rezultat la care Anglia şi Belgia sunt la egalitate perfectă înaintea meciului direct din 28 iunie. În caz de egalitate în acel meci, departajarea Angliei şi Belgiei va fi făcută la cartonaşe galbene.

Joi 28 iunie, de la ora 21:00, se vor juca meciurile Anglia – Belgia și Panama – Tunisia.

• 5 goluri are Harry Kane în 152 de minute la CM.