Înot I Robert Glință, medaliat la Campionatul Mondial

Sportivul dinamovist, Robert Glință a reușit o performanță remarcabilă la Campionatul Mondial de înot de la Abu Dhabi.

Înotătorul român încheie anul 2021 cu o medalie de bronz câștigată în proba de 100 m spate de la Campionatul Mondial disputat în Abu Dhabi.

Robert Glință în vârstă de 24 de ani a obținut timpul de 49.60 secunde și și-a trecut în cont medalia de bronz la Campionatul Mondial. Aurul a fost cucerit de americanul Shaine Casas (49.23), iar argintul de către Kliment Kolesnikov (49.46).

”Rezultat excepțional pentru sportul românesc! Robert Glință a cucerit cea dintâi medalie pentru România la Campionatul Mondial în bazin scurt (25 m) de la Abu Dhabi!”, se arată pe site-ul Federației Române de Natație.

Colegul său de la CS Dinamo, David Popovici (17 ani) nu a prins finala de la Campionatul Mondial din Abu Dhabi, clasându-se abia pe locul 14, cu timpul de 1:43,62. Românul nu va concura nici în finala de la 400 m liber.

Aceasta este prima medalie mondială la seniori din cariera lui Robert Glinţă.