Dinamo a condus-o pe FCU Craiova încă din secunda 35, prin golul marcat de Christian Irobiso, însă echipa lui Nicolo Napoli a egalat în debutul reprizei secunde și apoi a dat lovitura în prelungiri.

Administratorul special al lui Dinamo, Iuliu Mureșa a analizat într-un interviu prestația elevilor lui Dusan Uhrin Jr.

”Într-adevăr, am avut o oportunitate. Am început bine, am dat gol în secunda 36, am avut ocazii, am ratat și ne-am trezit egalați și învinși în prelungiri. S-au făcut și greșeli mari, dar jocul greșeala așteaptă. N-a jucat Craiova mai bine decât noi, dar noi am greșit mai mult.

Echipa a jucat mai bine decât în alte meciuri, se vede o creștere. Am fi avut șanse reale să ne salvăm direct dacă am fi învins FCU Craiova. Șansele au scăzut foarte mult, dar teoretic încă se mai poate, dacă am prinde o serie de cinci victorii. Trebuie corectate greșelile și să ne gândim la următoarele meciuri. La fotbal nu trăiești din trecut”, a spus Iuliu Mureșan pentru gsp.ro.

A fost sau n-a fost? Prima reacție după ce Dinamo a fost privată de o lovitură de pedeapsă în derby-ul cu FCU Craiova

Dinamo a fost privată de un fault în minutul 12, când fotbaliştii lui Uhrin conduceau cu 1-0, în urma unui duel între Irobiso şi Kovacic.

În minutul 12, atacantul dinamovist a sprintat de la jumătatea terenului cu fundaşul Craiovei, iar acesta din urmă l-a atacat. Irobiso a căzut în urma duelului cu Kovacic, iar Zotta susţine că a fost fault, spre deosebire de Marian Barbu, care nu a dictat nimic.

@doar_dinamo_official

Dinamo a fost privată de o lovitură de la 11 metri în derby-ul cu FCU Craiova!

♬ original sound – Doar_Dinamo_Official

Iuliu Mureșan consideră că Dinamo a fost dezavantajată de arbitraj în meciul de vineri seară, deoarece ”când o echipă e în dificultate, cum este Dinamo în ultima perioadă, dau toți în ea”.

”Și mie mi s-a părut că a fost penalty clar în minutul 12, la Irobiso. Mă mir că arbitrul Marian Barbu nu l-a dat. Kovacici i-a dat un brânci, n-a fost umăr la umăr. Fundașul Craiovei l-a împins pe Irobiso din spate, cu forță disproporționată, nu mai avea ce face. Se impunea și cartonaș roșu, deoarece era fault în postură de ultim apărător, atacantul nostru avea mingea în fața lui. La 2-0 și cu un om în plus altfel era jocul.

Am avut de suferit în foarte multe meciuri. Când o echipă e în dificultate, cum este Dinamo în ultima perioadă, dau toți în ea. Așa se întâmplă în viață. Nimeni nu dă în ăla puternic. Sau dacă dau, dau degeaba. Când ești mai slab ești mai vulnerabil și scade respectul pentru echipă și pentru toată lumea de la echipă. Cam așa se întâmplă.

N-ai ce să faci împotriva greșelilor de arbitraj. Nu ai voie să faci nimic. Era o vreme când cluburile puteau recuza arbitri și să trimită la CCA CD-uri, DVD-uri cu fazele litigioase, iar în urma analizei erau sancționați arbitrii. Rezultatul rămâne același. Acum nu ne anunță nimeni nimic. Arbitrajul e stat în stat în lumea fotbalului.

Și dacă vorbim despre arbitraj, ce se întâmplă? Ce schimbăm? Nimic nu schimbăm! Arătați-mi o situație în care s-a schimbat ceva. Niciodată nu s-a schimbat nimic din vorbe. Rezultatul nu se mai schimbă. Dacă a greșit arbitrul e sancționat, eventual, câteva etape. E maximum ce se poate obține.

Pe lângă punctele pierdute pe greșeli de arbitraj, am mai irosit alte câteva puncte prin golurile primite în prelungiri pe greșelile jucătorilor”, a punctat Mureșan,

Oficialul nu se teme de baraj: ”Suntem favoriți la baraj”

”Niciuna. În mod normal, trebuie să fim mai buni. Și suntem. M-am uitat la toate echipele, am văzut ultimele două etape din play-off-ul Ligii 2 și niciuna nu m-a impresionat foarte tare. Nu au lot sau joc mai bun decât are Dinamo. Dacă toți jucătorii noștri vor fi sănătoși și într-o formă fizică bună, pentru că tot cresc la acest capitol, la baraj vom avea prima șansă clar de a rămâne în Liga 1. Presiunea mai mare va fi pe echipa din Liga 2. Dinamo are fotbaliști mai valoroși și cu experiență”, a spus administrator special Dinamo.

Cum arată programul lui Dinamo în play-out

Etapa 5: CS Mioveni – DINAMO (Vineri, 15 aprilie, ora 20:30)
Etapa 6: Gaz Metan Mediaș – DINAMO (Vineri, 22 aprilie, ora 20:00)
Etapa 7: DINAMO – Academica Clinceni
Etapa 8: FC Botoșani – DINAMO
Etapa 9: DINAMO – UTA Arad

Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct, în timp ce ocupantele locurilor 7/8 joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

Ionel Dănciulescu critică nou proiect pus la cale de oficialii lui Dinamo: ”Nu concep așa ceva”

2 gânduri despre &8222;Iuliu Mureșan, reacționează după eșecul cu FCU Craiova: ”N-a jucat Craiova mai bine decât noi”. Ce spune despre arbitrajul lui Marian Barbu&8221;