Oficial I Cosmin Matei, primul jucător care a părăsit ”haita”

Cosmin Matei (30 de ani), decarul lui Dinamo, a semnat cu un alt club din Liga 1 după ce a pus umărul la retrogradarea echipei noastră în Liga 2.

Mijlocașul a fost prezentat oficial la Sepsi, cu care a semnat un contract valabil pe două sezoane. Recent, oficialii covăsnenilor au confirmat interesul pentru mijlocaș, iar acum cele două părți s-au înțeles.

”Sepsi OSK are un nou mijlocaș. Vă informăm că Sepsi OSK a perfectat un nou transfer, cel al mijlocașului Cosmin Matei, care ultima oară a jucat la FC Dinamo, dar a mai evoluat în carieră și la FC Farul, Genclerbirligi (Turcia), NK Istra 1961 (Croația), Atromitos (Grecia), Astra Ploiești, precum şi la FCSB.

Jucătorul, în vârstă de 30 de ani, a semnat un contract valabil pe doi ani cu clubul nostru. Îi urăm mult succes alături de Sepsi OSK!”, se arată în comunicatul clubului covăsnean.

Matei a marcat de trei ori în 24 de partide pentru Dinamo în acest sezon, cifră la care se mai adaugă și patru pase decisive.

400.000 de euro este cota de piață a lui Matei, potrivit Transfermarkt.

Dinamo, prima retrogrdare din istorie

În acest sezon, Dinamo a jucat 41 de meciuri (sezon regulat + play-out + baraj), contabilizând 8 victorii (4 sezon regulat + 4 în play-out), 8 remize (5 sezon regulat + 2 play-out + 1 baraj) și 25 de înfrângeri (21 sezon regulat + 3 play-out + 1 baraj).

„Câinii” au avut un golaveraj halucinant pentru o echipă de asemenea calibru, respectiv -42 (-43 sezonul regulat / +3 play-out / -2 baraj / 80 de goluri primite în total). Bucureștenii au avut a doua cea mai slabă apărare din sezonul regulat, după Academica Clinceni (-43), pierzând la scor meciurile cu FCSB (0-6, 0-3), CSU Craiova (0-5, 1-6), FCV Farul (0-3), Sepsi (1-4), CFR Cluj (0-3, 1-4) sau FC Botoșani (0-4).

CITESTE SI:

Retrogradații lui Dinamo, stârnesc interes pe piața transferurilor: ”Sunt jucători de la Dinamo pe care i-aș dori”

Ionuţ Nedelcearu poate ajunge la o rivală a lui Dinamo

Adrian Mihalcea, despre situaţia în care a ajuns Dinamo Bucureşti

2 gânduri despre &8222;Oficial I Cosmin Matei, primul jucător care a părăsit ”haita”&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s