Dinamo pe ”Arcul de Triumf”! Prima reacție a lui Alin Petrache: ”MTS este administrator”

Dinamo a intrat într-o nouă eră odată cu instalarea lui Vlad Iacob pe postul de administrator special.

Tânărul de doar 35 de ani îl înlocuiește astfel pe Iuliu Mureșan, omul care a pus umărul la retrogradarea echipei, pentru prima dată în cei 74 de ani de existență.

Vlad Iacob, a anunțat că echipa noastră va juca meciurile de pe teren propriu pe stadionul ”Arcul de Triumf”. Primul meci pe teren propriu, este cel cu Oțelul Galați, din etapa a doua, 13 august.

Oficialii clubului nostru așteaptă un răspuns în ceea ce privește arena ”Arcul de Triumf” în cursul zilei de luni, cel mai târziu marți. O altă variantă este ca, echipa noastră să evolueze pe stadionul din Ștefan cel Mare în primele etape ale sezonului din Liga a 2-a, iar după ce va începe demolarea bătrânei arene, Dinamo să se mute pe ”Arcul de Triumf”.

Președintele Federației Române de Rugby, Alin Petrache a avut astăzi, o primă reacție cu privire la acest aspect, iar răspunsul a fost, unul tranșant.

”Vă pot spune că puteți vorbi cu domnul Ministru Novak. Dânsul este cel care administrează. Avem un nou CSM creat, se numește „Arcul de Triumf”. MTS este administrator CSM „Arcul de Triumf”. Nu am ce să vă mai explic eu, să vă explice domnul Ministru. Mi-am dat doi ani de zile cu părerea, deci nu mai are niciun rost. Acum mă gândesc că cei care au puterea deplină, o pot folosi cum doresc”, a spus Alin Petrache, pentru prietenii noștri de la playsport.ro.

Dinamo invitată public să-şi dispute meciurile în Capitală: ”Dacă o să intre în renovare baza lor sportivă, sunt bineveniți”

Eduard Novak, ministrul Sportului, a anunțat că stadionul ”Arcul de Triumf” poate primi echipele de fotbal.

Arena deschisă în 2021 nu a găzduit încă niciun meci de Liga 1. Pe ”Arcul de Triumf” s-au jucat în special meciuri de rugby, partide ale echipei naționale de fotbal feminin, dar și un meci al României U21, în martie, scor 2-1 cu Finlanda.

Eduard Novak a vorbit și despre Dinamo, pe care o așteaptă de asemenea pe ”Arcul de Triumf”.

”Eu cred că da (n.r. – Dinamo poate juca acolo în noul sezon), adică de ce nu. Dacă o să intre în renovare baza lor sportivă, sunt bineveniți.

Avem FRF, Dinamo, FCSB și o să facem un calendar foarte frumos. Intenția noastră este ca stadionul să fie administrat și deschis sportului”, a declarat Eduard Novak în data de 12 iulie.

21.HOTĂRÂRE DE GUVERN privind înfiinţarea Complexului Sportiv Naţional ”Arcul de Triumf” Bucureşti, precum şi declararea lui ca bun de interes public national Hotărârea a fost aprobată.

Ce a declarat Vlad Iacob despre mutarea echipei Dinamo pe ”Arcul de Triumf”

Vlad Iacob a declarat, în urmă cu câteva zile, că Dinamo poate evolua, până la ridicarea noii arene din Ștefan cel Mare (n.r. – 2024), pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

”Din ce știu, demolarea stadionului Dinamo va începe în luna octombrie a acestui an. Va fi scoasă la licitație proiectarea noului stadion în viitorul foarte apropiat. Sper să fie finalizat până în 2024.

Arena nu va fi cea mai mare problemă a lui Dinamo, pentru că până atunci putem juca pe stadionul ”Arcul de Triumf” și pentru meciurile importante, de ce nu, pe Arena Națională”, a anunțat noul administrator al lui Dinamo.

Vlad Iacob a afirmat că a purtat o discuție cu președintele FRR, Alin Petrache și a dezvăluit că acesta va sprijini Dinamo și va permite ca echipa noastră să își dispute meciurile de pe teren propriu pe stadionul din Cotroceni.

Mai mult, Iacob a explicat și de ce Alin Petrache a avut ieșirea anterioară în care spunea că Dinamo ar trebui să-și plătească datoriile către stat înainte de a avea pretenția de a juca pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

”Dinamo va avea un certificat fiscal cu zero datorii către ANAF, în cel mai scurt timp, și va putea din punct de vedere legal să evolueze acolo. Cred că domnul Petrache a făcut această declarație înainte ca noua conducere, din care fac și eu parte, să preia clubul Dinamo.

Am discutat deja cu domnul Alin Petrache despre programul meciurilor, despre numărul de meciuri care ar trebui disputat acolo și dumnealui a fost deschis să sprijine clubul Dinamo pentru a juca acolo”, a mai spus oficialul lui Dinamo.

Dinamo deschide noul sezon din Liga 2

Dinamo dă startul noului sezon de Liga 2, joi, 4 august, de la ora 18:00. Echipa lui Ovidiu Burcă va juca în deplasare cu Progresul Spartac.

Terenul celor de la Spartac nu este încă omologat, iar meciul este stabilit în acest moment, al redactării articolului, să se joace pe un teren sintetic din complexul sportiv al FRF de la Buftea și are șanse mari să se joace fără spectatori în tribune. Anunțul l-a făcut patronul-președinte-antrenor al Progresului Spartac, Andrei Erimia.

Totuși, nou-promovata în Liga 2 încearcă să mute jocul cu Dinamo pe o altă arenă, pentru ca spectatorii să aibă, totuși, acces în tribune. Vom reveni cu detalii.

Programul dinamoviștilor în sezonul regular al Ligii a 2-a:
 1. Progresul Spartac – Dinamo București | 4 august
 2. Dinamo București – Oțelul Galați | 13 august
 3. Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Dinamo București | 20 august
 4. Dinamo București – Unirea Dej | 27 august
 5. Concordia Chiajna – Dinamo București | 3 septembrie
 6. Dinamo București – CSA Steaua | 10 septembrie
 7. Gloria Buzău – Dinamo București | 17 septembrie
 8. Dinamo București – Unirea Slobozia | 1 octombrie
 9. Minaur Baia Mare – Dinamo București | 8 octombrie
 10. Dinamo București – Ripensia Timișoara | 15 octombrie
 11. Metaloglobus București – Dinamo București | 22 octombrie
 12. Dinamo București – CSM Slatina | 29 octombrie
 13. Csikszereda Miercurea Ciuc – Dinamo București | 5 noiembrie
 14. Dinamo București – CSC Dumbrăvița | 12 noiembrie
 15. Politehnica Iași – Dinamo București | 26 noiembrie
 16. FC Brașov – Dinamo București | 3 decembrie
 17. Dinamo București – Unirea Constanța | 25 februarie
 18. CSC Șelimbăr – Dinamo București | 4 martie
 19. Dinamo București – Politehnica Timișoara | 11 martie

CITESTE SI:

Doi fotbaliști care nu intră în planurile lui Ovidiu Burcă, aproape de plecare

Handbal I Programul complet al primelor 10 meciuri din EHF Champions League

„Rici” Grigore, fără regrete după despărțirea de Dinamo: ”Era diferită presiunea”

3 gânduri despre &8222;Dinamo pe ”Arcul de Triumf”! Prima reacție a lui Alin Petrache: ”MTS este administrator”&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s