Handbal I Xavi Pascual, pregătit de duelul cu PSG : ”Mergem la Paris cu mentalitatea de a câștiga meciul”

”Dulăii” sunt oficial calificați în play-off-ul Machineseeker EHF Champions League! Tot depinde de poziția din clasament, pe care o vor avea, pentru a întâlnii cât mai slabi.

Dar vorbim de Liga Campionilor, acolo unde nici un adversar nu este modest.

Joi de la ora 21:45, ”dulăii” vor da piept cu parizienii de la PSG. Înaintea partidei, Xavi Pascual, antrenorul lui Dinamo, e conștient de diferența valorică imensă dintre cele două echipe și spune că o prestație bună a roș-albilor n-ar fi de ajuns în fața francezilor. În tur, PSG a câștigat la București cu 36-29.

Xavi Pascual e conștient de diferența valorică imensă dintre cele două echipe și spune că o prestație bună a roș-albilor n-ar fi de ajuns în fața francezilor. În tur, PSG a câștigat la București cu 36-29.

”Va fi un meci foarte complicat pentru noi. Obiectivele noastre sunt trebuie să fie realiste. E o problemă dacă gândim că putem câștiga toate meciurile din Liga Campionilor, înseamnă că nu avem cunoștințe despre handbalul european. Nu e ușor să câștigi afară, e normal că pierdem meciuri, e normal când Porto câștigă acasă. Asta e normalitatea.

Eu cred că meciul cu PSG nu depinde de noi. Depinde de PSG. E o echipă mai bună decât noi, în proporție de 100%. Nu e de ajuns ca noi să jucăm la un nivel bun. Avem nevoie și ca ei să nu joace bine. Parisul e o echipă mare, are jucători incredibili. Aceasta e realitatea. Când joci cu PSG, Veszprem, Barcelona, e normal că e greu.

Dar mergem la Paris cu mentalitatea de a câștiga meciul. Dacă m-ar mulțumi un egal? Normal (n.r. – gesticuelază)! Dar e un meci foarte complicat.

Fanii sunt foarte importanți pentru noi. Cu Porto, fanii au fost cu noi, e imporant lucrul acesta, chiar dacă au fost decepționați după meciul de acolo”, a spus Xavi Pascual.

S-au pus în vânzare biletele pentru meciul cu GOG din Liga Campionilor

Joi, 23 februarie 2023, ora 19:45, Dinamo și GOG se vor duela în sala Polivalentă din București.

În parteneriat cu Eventim, CS Dinamo le oferă suporterilor, patru tipuri de bilete care pot fi comandate prin eventim.ro.

PREȚURI BILETE:

VIP: 150 de lei;

Categoria 1: 60 de lei;

Categoria 2: 50 de lei;

Categoria 3: 30 de lei.

Tichetele se vor putea achiziționa, în limita permisă și de la casele de bilete ale sălii Polivalente, în ziua meciului, începând cu ora 18:00.

”Dulăii” se întăresc serios pentru Champions League

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, este activă pe piața transferurilor, deoarece are de gând să prindă Final Four-ul, Ligii Campionilor.

Așa cum ne-am obișnuit la handbal, transferurile sunt realizate încă din plin sezon pentru stagiunea următoare.

Așa cum am anunțat la începutul lunii ianuarie, Dinamo l-a transferat pe Vladimir Cupara. Portarul naționalei Serbiei va veni la Dinamo, transfer confirmat de președintele CS Dinamo, Ionuț Popa. Mai mult, clubul nostru s-a înteles și cu Tudor Bugulet pentru postul de extremă dreapta.

Ionuț Popa, președintele CS Dinamo a anunțat că din vară, în cadrul echipei noastre de handbal va face parte și un jucător de la Mondial. Susținând că nu îi poate face în momentul de față, numele public.

”Vladimir Cupara este semnat, Bugulet este confirmat, Cumpănici nu este încă semnat. Antrenorul știu că și l-a dorit și anul trecut, ținând cont că avem nevoie de români, este o opțiune. Am mai semnat pentru vara aceasta, nu putem să îl anunțăm, este în sferturi, este un jucător foarte bun. Un jucător tânăr, foarte bun, a marcat o grămadă de goluri la Mondial, este uriaș. Vreau să spun că mă bucură feedback-ul jucătorilor buni, de perspectivă, vor să vină să lucreze cu Xavi Pascual”, a transmis președintele CS Dinamo, Ionuț Popa.

Din ce am reușit să deducem din declarațiile oferite, jucătorul menționat de președintele CS Dinamo ar fi pivotul Miklos Rosta de la Pick Szeged, pivotul naționalei Ungariei, care a marcat multe goluri la acest Mondial aflat în desfășurare. A marcat 13 goluri în primele 3 meciuri din faza grupelor. În partida cu Suedia din următoarea faza a competiției a marcat 7 goluri. Ungaria a pierdut recent împotriva Danemarciei în faza sferturilor de finală la diferență mare, 40-24.

Un pivot în vârstă de 24 de ani, 2.03 înălțimea pivotului maghiar, Rosta a început handbalul la Tatabanya și în ultimele 3 sezoane a evoluat pentru Szeged, a doua forță a Ungariei, echipă pe care o putem întâlni în faza următoare a competiției în Champions League. În actuala stagiune a Champions League, Miklos Rosta a marcat 22 de goluri.

Programul ”dulăilor” în 2023

Liderul campionatului național, Dinamo București și-au facă bagajul pentru Paris. PSG fiind gazda supercampionilor noștri, în data de 16 februarie.

Din Paris, dinamoviștii vor vizita frumoasa Moldovă. CSM Focșani, fiind gazdă BUNĂ, în dat de 19 februarie.

Câinii vor reveni în capitală, pentru a accede în play-off-ul Ligii Campionilor, unde în sala Polivalentă din București, se va juca partida cu GOG. Partida este programată la ora 19:45.

”Dulăii” vor închide luna februarie, cu derby-ul, Dinamo-Steaua în sala Dinamo, în data de 26.

MAI SUNT DE DISPUTAT

08.02.2023 Porto-Dinamo;
16.02.2023 PSG-Dinamo;
23.02.2023 Dinamo-GOG Gudme;
02.03.3023 Magdeburg-Dinamo.

MECIURILE JUCATE DE DINAMO

Dinamo-Magdeburg 28-30;
GOG Gudme-Dinamo 38-38;
Veszprem-Dinamo 33-30;
Dinamo-FC Porto 32-27;
Dinamo-PSG 29-36;
PPD Zagreb-Dinamo 28-29;
Dinamo-Wisla Plock 32-27;
Wisla Plock-Dinamo 26-28;
Dinamo-PPD Zagreb 27-27;
Dinamo-Veszprem 31-31;
Porto-Dinamo 32-23.

* este posibil să fie modificate datele de disputare a partidelor din Liga Zimbrilor

CITESTE SI:

Handbal I Calificare istorică în Liga Campionilor!

Care este situația grevistului Marius Tomozei

Dusan Uhrin întoarce armele către Dinamo: ”Vă rugăm să constatați”

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s