”Câinii” au dat peste cap calculele Ligii de Tineret.
Dinamo a învins FCSB, scor 2-1, în etapa a patra a actulului sezon al Ligii de Tineret.
Dinamo n-a avut un start grozav în Liga de Tineret. Doar 3 puncte în 3 meciuri și un golaveraj modest, 2-8. Dincolo, FCSB a început tare, două meciuri, șase puncte, 22-0 golaveraj.
Plus că pe teren erau portarul Alexandru Maxim, plus Luca Ciobanu, decarul Mihai Toma și George Gogescu, puștiul lăudat de MM Stoica. Toți cu apariții la prima echipă.
FCSB a fost cea care a și marcat prima. Chiar Gogescu, care a transformat un penalty contestat de cei aflați în tribune. A fost 1-1 la pauză. Alex Bărbuț l-a surprins pe Maxim, portar de 2.02, cu un șut la colțul scurt.
Victoria lui Dinamo a fost adusă de Mihai Istrate, fost jucător la FCSB. Șeptarul dinamovist a luat o acțiune pe cont propriu, a lăsat în urmă 3 adversari, apoi a împins mingea în poartă. Victorie pentru Dinamo, sărbătorită de puștii lui Marius Dulca pe teren, în aplauzele părinților.
”Ne-am dorit mult. Am luptat pentru acest rezultat. Nu cred că e o surpriză. Cu multă muncă și onoare am putut câștiga acest meci. Suntem Dinamo, nu e o surpriză când bați FCSB”, a spus Alex Bărbuț, mijlocașul lui Dinamo.
Antrenorul lui Dinamo, Marius Dulca a concluzionat meciul
”E o victorie importantă. Ne dă speranță pentru viitor. Când te uiți la rezultatele trecute, poate fi o surpriză. Nu și pentru noi. E bine că avem un punct de plecare. Pentru că azi Dinamo se reconstruiește”, a precizat Marius Dulca.
FC Dinamo 1948 – FCSB 2-1 (caseta tehnică)
Arbitri: Mihai Ene, Marius Bărbulescu, Nicolas Spînu, Marius Spînu
DINAMO: Alexandros Targon – Ianis Neculai, Mihnea Toader, Gabriel Damian, Daniel Bobocea, Alexandru Bărbuț, Ioan Zlotea, Alexandru Aldea, Leonard Anghel, Mihai Istrate, Alexandru Gavrilă
Rezerve: Mihai Turiga – Codrin Nuțu, Mihnea Popescu, David Gheorghe, Rareș Nicolae, Cătălin Arcudeanu, Emil Neculae
Antrenori: Marius Dulca, Victor Petcu
FCSB: Alexandru Maxim – Andrei Dinu, Luca Ciobanu, Ricardo Pădurariu, David Alexe, Mihai Toma, Ianis Vencu, Dragoș Bulimar, Andrei Radu, Albert Jarcă, George Gogescu
Rezerve: Adrian Mușat – Mario Petre, Mario Zanea, Luca Băban, Marius Miruță, Andrei Dina, Sebastian Radu
Antrenori: Marius Ștefan, Ionuț Luțu, Lucian Mezei
Un gând despre &8222;Dinamo și-a luat revanșa în fața FCSB-ului: ”Ne-am dorit mult”&8221;