Luni seara, 12 februarie, Dinamo București a produs surpriza începutului de an.
Când aproape nimeni nu mai credea, ”câinii” au învins o echipă cu pretenții de play-off, campioana României, în deplasare, cu 2-0.
Noile transferuri au făcut diferența: Velkowski a înscris după centrarea lui Milanov, iar Pavicic a pasat decisiv pentru Politic, care a început sezonul alături de Dinamo sezonul.
A fost o victorie mare pentru dinamoviști, care veneau după 3 înfrângeri la rând. De partea cealaltă, pentru Farul a fost primul eșec din 2024.
Ionuț Lupescu (55 de ani), fostul mare jucător din Ștefan cel Mare, a vorbit despre victoria de la Ovidiu, însă a rămas cu picioarele pe pământ și a transmis un avertisment pentru dinamoviști.
Președintele de onoare din cadrul CS Dinamo, a dezvăluit și că a discutat cu Eugen Voicu în cursul zilei de marți și nu s-a sfiit să spună ce i-a transmis conducătorului din Ștefan cel Mare.
”Dacă ar continua jocul bun din meciul cu Farul Constanța ar fi foarte bine. Dinamo a jucat bine și cu Rapid timp de 80 de minute, dar e nevoie de mult mai mult, când joci la retrogradare trebuie să dai 120% ca să ieși din acea zonă. Mai sunt meciuri grele, sper să reușească, urmează meciul cu Oțelul Galați, va fi foarte dificil, chiar dacă trupa lui Dorinel Munteanu nu are un lot mai bun decât cel al lui Dinamo.
Astăzi m-am întâlnit cu domnul Voicu și i-am spus că am văzut doar trei români în echipa lui Dinamo din meciul cu Farul. Nu e normal pentru un club precum Dinamo, totul a fost făcut cu presiune, lucrurile nu sunt făcute cu cap. Acum nu există niciun plan, trebuie să facă puncte indiferent cum și să iasă din zona retrogradării.
Conducătorii lui Dinamo procedează în cazul lui Kopic exact cum au procedat și cu Ovidiu Burcă. Din păcate, antrenorul e singurul om din club ce are competență fotbalistică. E important să continue jocul bun și să lege 3-4 victorii ca să poată spera la ieșirea din acea zonă”, a declarat Ionuț Lupescu.
Eugen Voicu, după victoria de la Ovidiu
”Suntem foarte fericiți pentru acest succes! Azi (n.r luni seară), pot să spun că a câștigat fără îndoială echipa mai bună. Victoria lui Dinamo de la Constanța nu a fost o întâmplare! Din acest moment, avem speranțe realiste pentru evitarea retrogradării.
Se vede că Dinamo s-a întărit foarte mult în ultima perioadă, avem acum un lot care arată asta.
Secretul victoriei? Am jucat ca o echipă și speranțele noastre pentru a ne salva de la retrogradare sunt foarte mari. Nu uitați că Dinamo are șapte jucători noi”, a spus acționarul majoritar al lui Dinamo.
După 25 de etape, Dinamo este ultima în Superligă, cu 19 puncte acumulate. ”Câinii” au 8 puncte sub echipele de le pozițiile de baraj, Poli Iași și FC Voluntari.
Dinamo a transferat 7 jucători în această iarnă, pe Darko Velkovski, Domagoj Pavicic, Eddy Gnahore, Petru Neagu, Georgi Milanov, Dorian Railean și Astrit Selmani.
Pentru Dinamo urmează dueluri cu Oțelul Galați (acasă), CFR Cluj (deplasare), FC Hermannstadt (acasă), Poli Iași (deplasare) și UTA Arad (acasă).
Biletele pentru meciul cu Oțelul Galați
Partida dintre Dinamo București și Oțelul Galați, se va disputa duminică, 18 februarie, de la ora 20:00, pe stadionul ”Arcul de Triumf”.
Astfel oficialii clubului nostru au scos spre comercializare tichetele de acces la această partidă.
Momentan acestea pot fi procurate online de pe platforma online bilete.ro.
PREȚURI BILETE:
Tribuna 1: 90 lei;
Tribuna 1: 60 lei;
Tribuna 2: 50 lei;
Tribuna 2 (elevi, studenți pensionari): 50 lei;
Family Zone: 50 lei;
Peluza PCH: 35 lei;
Tribuna 2 (elevi, studenți pensionari): 35 lei;
Tichetele se vor putea achiziționa și de la casele de bilete ale stadionului ”Arcul de Triumf”.
Programul caselor de bilete:
Duminică (18/02)
Interval orar: 11:00 – 20:45
Programul următoarelor cinci etape:
Etapa 25
Luni, 12 februarie
Ora 20:00
Farul – DINAMO
Etapa 26
Duminică, 18 februarie
Ora 20:00
DINAMO – Oțelul Galați
Etapa 27
Vineri, 23 februarie
Ora 20:00
CFR Cluj – DINAMO
Etapa 28
Marți, 27 februarie
Ora 18:30
DINAMO – Hermannstadt
Etapa 29
Vineri, 1 martie
Ora 20:00
Poli Iași – DINAMO
Un gând despre &8222;Ionuț Lupescu, încrezător în evoluția ”câinilor”! Mesaj transmis după victoria cu Farul&8221;