Foto I Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază de pe Arcul de Triumf

În etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, Dinamo București a încheiat meciul pe teren propriu cu FC Voluntari într-o remiză, scorul final fiind 1-1.

Meciul, care a avut loc pe stadionul ”Arcul de Triumf”, a fost marcat un henț al lui Radu Boboc, în minutul 59.

Dinamo a primit penalty în prima fază, dar decizia a fost întoarsă după ce Radu Petrescu a revăzut faza la monitorul VAR.

Ion Crăciunescu (73 de ani) a analizat faza controversată din Dinamo – FC Voluntari, scor 1-1. Fostul mare arbitru, susține că prima decizie, de a se acorda penalty, a fost cea corectă.

”Mingea sare din gazon în mâna lui Boboc. Asta e poziție normală a mâinii? E penalty”, a spus Ion Crăciunescu.

Foto I Henț clar la Dinamo – Voluntari

ECHIPA DE STAR LUI DINAMO

DINAMO: Adnan – R. Patriche, Velkovski, Homawoo – G. Moura, Pavicic, E. Gnahore, C. Amzar, Milanov – A. Selmani, G. Gregorio.

Dinamoviștii au deschis scorul în minutul 35 al meciului, prin Gnahore, însă ilfovenii au restabilit egalitatea două minute mai târziu, prin Cascini. S-a încheiat 1-1.

Partida a fost arbitrată de Petrescu Radu, ajutat de Ghinguleac Radu Adrian și Bîrdeş Romică.

Arbitrajul video a fost analizat de Colţescu Sebastian și Necula Mihaita.

În urma acestui rezultat, Dinamo ocupă locul 15 în clasament, cu 21 puncte.