Dinamo continuă campania de întărire a lotului înaintea noului sezon și a oficializat încă un transfer.

Clubul l-a prezentat pe Ștefan Opriș, fundaș dreapta în vârstă de 19 ani, unul dintre cei mai promițători tineri jucători de pe postul său din fotbalul românesc.
Mutarea confirmă strategia adoptată de conducerea clubului în această vară, aceea de a construi un lot echilibrat, în care experiența să fie completată de fotbaliști tineri, cu potențial important de dezvoltare.
Anunțul a fost făcut în stilul deja consacrat al clubului. Dinamo a publicat pe rețelele de socializare un teaser sugestiv, cu mesajul ”ȘO what”, un joc de cuvinte inspirat de inițialele noului fundaș, care a anticipat oficializarea transferului.
Video I Surpriză di la Iași: ”ȘO what?”!
Ștefan Opriș, noul ”câine”
• Ștefan Opriș este jucător de bandă dreapta și a crescut în academia celor de la U Cluj. Ardelenii l-au împrumutat apoi la Iași, iar contractul său cu ”șepcile roșii” a fost invalidat de către comisiile FRF pentru semnătură falsă, așa cum a anunțat inițial jurnalistul Emanuel Roșu.
• Tânărul apărător are un singur meci în Superliga. Un minut bifat în mai 2025 în meciul U Cluj – FCSB (0-2).
• La Dinamo, momentan, Opriș îi va avea concurenți pe post pe Maxime Sivis și David Irimia.
• 26 de meciuri a adunat Opriș pentru Poli Iași în ultimul sezon. Are 3 assist-uri.
• 200 de mii de euro este cota lui Ștefan Opriș conform transfermarkt.
• 6 transferuri a efectuat Dinamo în vara 2026 până acum: Ianis Doană (18 ani), Adriano Manole (19 ani), Răzvan Radu (20 de ani), Martin Pascual (26 de ani), Alaa Bellaarouch (24 de ani) și Ștefan Opriș (19 ani).
Nicolescu a anunțat noi transferuri și a confirmat plecarea unui titular
Dinamo continuă să fie una dintre cele mai active echipe din această perioadă de mercato.
După transferurile deja oficializate, conducerea clubului pregătește noi mutări pentru completarea lotului, iar președintele Andrei Nicolescu a confirmat că strategia de reconstrucție este departe de a se fi încheiat.
Venirea lui Nuno Campos pe banca tehnică a adus o nouă direcție în ceea ce privește profilul jucătorilor căutați de club. Dinamo nu urmărește doar întărirea lotului din punct de vedere numeric, ci încearcă să aducă fotbaliști care se potrivesc stilului de joc pe care tehnicianul portughez dorește să îl implementeze.
Unul dintre subiectele importante abordate de Andrei Nicolescu a fost situația lui Devis Epassy. Portarul camerunez a fost unul dintre oamenii de bază ai echipei în sezonul trecut, însă șansele ca acesta să continue în Ștefan cel Mare sunt din ce în ce mai mici.
Conducerea clubului a explicat că noul staff tehnic își dorește un portar cu alte caracteristici, unul care să participe activ la construcția fazelor încă din propria jumătate de teren și care să se integreze perfect în filosofia de joc a lui Nuno Campos.
Din acest motiv, transferul lui Alaa Bellaarouch reprezintă mai mult decât o simplă schimbare între buturi. Goalkeeperul marocan este văzut ca un portar modern, capabil să joace foarte bine cu mingea la picior și să ofere echipei un plus în faza de construcție, un aspect esențial în sistemul pregătit de noul antrenor.
Pe lângă situația portarilor, Dinamo continuă să caute întăriri și pe alte posturi. Oficialii clubului lucrează deja la mai multe piste, iar obiectivul este ca lotul să fie cât mai aproape de forma finală până la debutul noului sezon din Superligă.
”Nuno îşi doreşte să joace cu un portar care să aibă un joc de picior foarte bun şi pe acest considerent îl vede ideal pe Alaa Bellaarouch. Epassy nu cred că va rămâne la Dinamo. Abia acum începem să avem discuţii să vedem ce opţiuni are. Nu ştiu discuţia cu UTA.”
Referitor la campania de achiziții, Nicolescu a dezvăluit că Dinamo nu și-a încheiat activitatea pe piața transferurilor. Clubul urmărește în continuare întărirea mai multor compartimente, iar prioritatea este aducerea unor jucători care să ridice nivelul de competitivitate din lot.
Pe lista posturilor vizate se află încă un fundaș central, doi atacanți, un mijlocaș central și un fundaș lateral. Mai mult, oficialul dinamovist a anunțat că două transferuri sunt foarte aproape de a fi oficializate, unul dintre jucători fiind deja prezent în cantonamentul din Polonia.
”Noi ne mai dorim un fundaş central, el a venit acum pentru că ne trebuie deja concurenţă. Mai căutăm o altă variantă, avem o ţintă.
Acum, jucătorii pe care îi dorim noi sunt încă pe plajă, cluburile de la care ne dorim să îi luăm n-au deschis încă birourile. Ne dorim doi atacanţi şi un mijlocaş central.
Ne mai dorim şi un fundaş lateral. Mâine se va face anunţul că a venit cineva azi în cantonament şi dacă e mâine totul în regulă îl anunţăm. Mâine la fel aşteptăm un jucător în cantonament, vedem. Unul român şi unul străin. Pe ambele discuţii am clauză de confidenţialitate şi nu pot să zic nimic”, a declarat Andrei Nicolescu la finalul amicalului cu Motor Lublin.
Până acum, Dinamo a bifat o campanie de mercato echilibrată, în care a încercat să combine jucători tineri de perspectivă cu fotbaliști capabili să aducă experiență și calitate imediată. Odată cu venirea lui Martín Pascual și Alaa Bellaarouch, primele lipsuri importante au fost acoperite, însă conducerea consideră că echipa mai are nevoie de câteva piese pentru a deveni competitivă.
Rămâne acum ca Andrei Nicolescu să ofere și detaliile privind posturile vizate și următoarele mutări pregătite de Dinamo, în condițiile în care perioada de mercato este încă în plină desfășurare, iar clubul își dorește să îi pună la dispoziție lui Nuno Campos un lot complet și capabil să lupte pentru obiectivele stabilite în noul sezon.
Lotul lui Dinamo pentru cantonamentul din Polonia
• Portari: Devis Epassy, Alexandru Roșca, Costin Ungureanu;
• Fundași: Maxime Sivis, David Irimia, Matteo Duțu, Mihnea Toader, Nikita Stoinov, Luca Fundulache, Raul Opruț, Răzvan Radu;
• Mijlocași: Andrei Mărginean, Godwin Udosen, Cristian Licsandru, Alberto Soro, Cătălin Cîrjan, Cristian Mihai, Casian Soare, Alexandru Irimia;
• Atacanți: Danny Armstron, Adrian Mazilu, Alexandru Musi, Mamoudou, Karamoko, Ianis Tarbă, Peter Belive, Alexandru Pop, Raul Rotund, Vadym Kyrychenko.
Programul lui Dinamo în cantonamentul din Polonia
Meci 1
Sâmbătă, 20 iunie
Ora 18:00
DINAMO – Gornik Leczna, scor 2-1.
Meci 2
Sâmbătă, 27 iunie
Ora 18:00
DINAMO – Motor Lublin, scor 1-3.
Meci 3
Miercuri, 1 iulie
Ora N/A
DINAMO – Omonia Nicosia
Dinamo, în această perioadă de mercato
Antrenor – Nuno Campos (nou);
Veniri – Răzvan Radu (Metalul Buzău / 60.000 euro), Ianis Doană (CSM Reșița / 25.000 euro), Martin Pascual (CD Mirandes / gratis), Alaa Bellaarouch (Sporting Braga / împrumutat), Adriano Manole (CFC Argeș / gratis), Eduard Ilincaș (promovat de la juniori);
Reveniri după împrumuturi – David Irimia (Metaloglobus), Alexandru Irimia (Metaloglobus), Costin Amzăr (Al Nasr SC), Valentin Dumitrache (Metalul Buzău), Codruț Sandu (Corvinul), Ianys Neculai (CS Dinamo), Peter Maapia (Gloria Bistrița), Sanusi Hussaini (Minaur Baia Mare), Matei Marin (Olimpia Satu Mare), Răzvan Pașcalău (CS Dinamo), Ahmed Bala (Înainte Modelu), Andrei Ionică (LPSHD Clinceni), Raul Rotund (ASA Tg. Mureș), Luca Bărbulescu (Corvinul), Casian Soare (CS Dinamo);
Plecări – Valentin Țicu (FCV Farul / gratis), Eddy Gnahore, Kennedy Boateng, Georgi Milanov, Jordan Ikoko (contracte încheiate), Valentin Dumitrache (Chindia / împrumutat), Codruț Sandu (Corvinul / împrumutat).
Programul lui Dinamo în Liga 1
Etapa 1
Data, 18-19 iulie
Ora N/A
Petrolul – DINAMO
Etapa 2
Data, 25-26 iulie
Ora N/A
DINAMO – U Craiova
Etapa 3
Data, 1-2 august
Ora N/A
Oțelul – DINAMO
Etapa 4
Data, 8-9 august
Ora N/A
DINAMO – FC Voluntari
Etapa 5
Data, 15-16 august
Ora N/A
Rapid – DINAMO
Etapa 6
Data, 22-23 august
Ora N/A
DINAMO – U Cluj
Etapa 7
Data, 29-30 august
Ora N/A
Corvinul – DINAMO
Etapa 8
Data, 5-6 septembrie
Ora N/A
DINAMO – FCSB
Etapa 9
Data, 12-13 septembrie
Ora N/A
Csikszereda – DINAMO
Etapa 10
Data, 19-20 septembrie
Ora N/A
DINAMO – Farul
Etapa 11
Data, 10-11 octombrie
Ora N/A
Sepsi – DINAMO
Etapa 12
Data, 17-18 octombrie
Ora N/A
DINAMO – FC Botoșani
Etapa 13
Data, 24-25 octombrie
Ora N/A
CFR Cluj – DINAMO
Etapa 14
Data, 31 octombrie – 1 noiembrie
Ora N/A
DINAMO – UTA Arad
Etapa 15
Data, 7-8 noiembrie
Ora N/A
FC Argeș – DINAMO
CITESTE SI:
Dinamo nu acceptă jumătăți de măsură! Nicolescu a transmis un mesaj ferm după amicalul din Polonia
Dinamo nu se oprește! Nicolescu a anunțat noi transferuri și a confirmat plecarea unui titular
Video I Prima înfrângere pentru Dinamo în cantonament! Reacția lui Nuno Campos după 1-3