Musi nu se teme de Giulești înainte de Rapid – Dinamo

Alexandru Musi este pregătit pentru primul său meci în Giulești din postura de jucător al lui Dinamo.

Atacantul de 22 de ani nu se teme de atmosfera creată de suporterii Rapidului și spune că experiențele de la FCSB și Dinamo l-au călit pentru astfel de partide.

Dinamo se pregătește pentru unul dintre cele mai importante meciuri ale începutului de sezon. „Câinii” merg în Giulești pentru confruntarea cu Rapid, programată sâmbătă, 15 august, de la ora 21:30.

Alexandru Musi este unul dintre jucătorii pe care Nuno Campos se bazează în ofensivă, iar fotbalistul este pregătit pentru presiunea unui asemenea meci.

Atmosfera din Giulești este recunoscută pentru intensitate, însă Musi spune că nu va fi impresionat de presiunea venită din tribune.

Musi consideră că experiențele acumulate până acum la nivelul fotbalului românesc l-au pregătit pentru astfel de momente. A trecut deja prin vestiarele unor cluburi cu rivalități puternice, iar acum este pregătit să trăiască un nou duel important în tricoul alb-roșu.

”Rapid este o echipă foarte bună, mai ales că a sosit și domnul Pancu la ei. Este un antrenor bun. Cu siguranță se face treabă bună acolo și le doresc baftă, dar nu împotriva noastră. 

Chiar îmi place să joc pe terenuri din astea, unde sunt mulți fani împotriva noastră. Nu mă sperie, sunt învățat, zic eu”, a spus Alexandru Musi.

Musi a devenit rapid unul dintre jucătorii importanți ai lui Dinamo, iar duelul din Giulești îi oferă șansa de a se remarcat într-unul dintre cele mai așteptate meciuri ale etapei.

Presiunea nu îl sperie. Din contră, Alexandru Musi spune că este pregătit pentru atmosfera din Giulești și pentru un meci în care Dinamo vrea să plece cu puncte.

• 1,8 milioane de euro este cota de piață a lui Musi, potrivit Transfermarkt.

• 43 de meciuri, 10 goluri și 5 assist-uri sunt cifrele lui Musi la Dinamo.

Dinamo, ironie la adresa Rapidului: ”Eroare 404”

Cu câteva zile înaintea meciului, Dinamo a postat pe rețelele sociale o fotografie ironică la adresa Rapidului. 

Concret, clubul din Ștefan cel Mare a postat o imagine în care poate fi observat un ”câine roșu” care caută pe internet sintagma ”vultur vișiniu”, atribuită celor de la Rapid.

Însă, calculatorul a dat ”Eroare 404 – Pagina nu poate fi găsită”, semn că sintagma aceasta nu există și că nu le poate fi atribuită rapidiștilor. 

Pentru Dinamo urmează derby-ul Bucureștiului de pe stadionul ”Giulești”, din etapa cu numărul cinci a Superligii cu Rapid București, programat sâmbătă, 15 august, de la ora 21:30.

Campania de mercato

VENIRI

Răzvan Radu – fundaș stânga

Martin Pascual – fundaș central

Alaa Bellaarouch – portar

Ștefan Opriș – fundaș dreapta

Oliver Hintsa – atacant

Dario Benavides – fundaș dreapta

Imran Fetai – stoper

Matthias Verreth – mijlocaș

PLECĂRI

Kennedy Boateng – fundaș central

Jordan Ikoko – fundaș dreapta

Maxime Sivis – fundaș dreapta

Valentin Ţicu – fundaș stânga

Costin Amzăr – fundaș stânga

Georgi Milanov – mijlocaș

Eddy Gnahore – mijlocaș

Valentin Dumitrache – atacant

Adrian Caragea – extremă

Antonio Bordușanu – mijlocaș

Raul Rotund – mijlocaș

Casian Soare – mijlocaș

Alexandru Irimia – mijlocaș

Programul lui Dinamo în Liga 1

Etapa 5

Data, 15 august

Ora 21:30

Rapid – DINAMO

Etapa 6

Data, 22-23 august

Ora N/A

DINAMO – U Cluj

Etapa 7

Data, 29-30 august

Ora N/A

Corvinul – DINAMO

Etapa 8

Data, 5-6 septembrie

Ora N/A

DINAMO – FCSB

Etapa 9

Data, 12-13 septembrie

Ora N/A

Csikszereda – DINAMO

Etapa 10

Data, 19-20 septembrie

Ora N/A

DINAMO – Farul

Etapa 11

Data, 10-11 octombrie

Ora N/A

Sepsi – DINAMO

Etapa 12

Data, 17-18 octombrie

Ora N/A

DINAMO – FC Botoșani

Etapa 13

Data, 24-25 octombrie

Ora N/A

CFR Cluj – DINAMO

Etapa 14

Data, 31 octombrie – 1 noiembrie

Ora N/A

DINAMO – UTA Arad

Etapa 15

Data, 7-8 noiembrie

Ora N/A

FC Argeș – DINAMO

CITESTE SI:

Dinamo a dat lovitura cu Matthias Verreth! Ce l-a convins pe belgian să aleagă Ștefan cel Mare

Dinamo – FCSB, scenariu neașteptat! Ce spune LPF despre stadionul care poate găzdui meciul

Doi dinamoviști fac parte din ‘echipa etapei a 4-a’

Lasă un răspuns