VIDEO | Unsprezece ani de la supervictoria lui Dinamo cu Steaua din 2007

Azi, 7 aprilie 2018, se împlinesc 11 ani de când Dinamo câştiga în Ghencea şi punea capăt unei „secete” ce dura dinainte de Revoluţie.

Meciul din 7 aprilie 2007, de Învierea Domnului, rămâne unul de referinţă în istoria campionatului. Cu Rednic pe bancă, iar steliștii îl aveau pe Olăroiu ca antrenor. Fiecare a aruncat ce avea mai bun în luptă. „Puriul” a mizat pe Lobonţ – Blay, Moţi, R.Ştefan, Pulhac – Ad.Cristea, Mărgăritescu, Fernandez, C.Munteanu – Niculescu, Dănciulescu.

Pentru Dinamo, marcau: Munteanu, Dănciulescu şi Niculescu.

Cătălin Munteanu a fost primul, şut de la 20 de metri în vinclul porţii lui Andrey. Danciu a continuat show-ul şi din foarfecă a dus scorul la 2-0. Jumătatea lui, N-ul din N&D, s-a folosit de procedeul preferat, lovitura liberă, şi a „dereglat” tabela din Ghencea. S-a „sunat” pauza.

Rivalii punctează imediat după startul reprizei secunde, dar „Clau-gol” a mai înscris o dată. 4-1 pentru „câini”. Pe final, Thereau, în prelungiri, a stabilit scorul final. Steaua – Dinamo, 2-4, şi istoria s-a scris.

Dinamo a încheiat sezonul pe primul loc, 77 de puncte, iar Steaua a terminat pe poziţia secundă, 71 de puncte.