Mertens și Lukaku l-au învins pe Penedo. Dinamovistul, imbatabil în prima repriză a partidei Belgia – Panama

Selecţionata Belgiei a învins reprezentativa statului Panama cu 3-0 (0-0 la pauză), luni, pe Stadionul din Sochi, în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. Belgienii sunt învinți în ultimele 20 de meciuri.

bestkids.ro

”Diavolii roşii” s-au impus clar, dar fără a convinge, în faţa unei debutante la Cupa Mondială, prin golurile marcate de Dries Mertens (47) şi Romelu Lukaku (69, 75), o contribuţie la limitarea scorului având şi portarul panamez al lui Dinamo Bucureşti, Jaime Penedo. La panamezi a jucat şi mijlocaşul Armando Cooper, fost fotbalist la Oţelul Galaţi.

După o perioadă echilibrată, belgienii au concretizat iureşul ofensiv. Mertens a deschis scorul în minutul 47 cu un şut superb, din prima, de la marginea careului, fără nicio şansă pentru dinamovistul Penedo. Lukaku a majorat diferenţa pe tabelă după o fază parcă desenată şi o serie de driblinguri năucitoare a lui Hazard. Pentru vârful lui Mourinho de la Manchester United a fost nevoie doar de mingea teleghidată în careu de magicianul De Bruyne. Lukaku a reuşit dubla în minutul 75 după ce a fost servit de Mertens, şi l-a executat pe goalkeeper-ul lui Dinamo cu o scăriţă.

Singurul jucător din Liga 1 care participă la turneul final a invervenit eroic la bombele expediate de belgieni în prima repriză, astfel că Hazard, Carrasco şi Mertens s-au numărat pe lista starurilor care nu l-au putut învinge în prima parte pe portarul lui Dinamo.

watchshop.ro

Cu toate astea, fanii “Los Canaleros” au avut doar cuvinte de laudă la adresa fotbalistului de 36 de ani: „Te iubesc Penedo”, „Îţi mulţumesc că exişti”, „Penedo va fi noul Keylor Navas?”, „Sfântul Penedo”, „Penedo, varianta panameză a lui Buffon”.

Belgia s-a impus fără emoţii în primul meci de la Campionatul Mondial din Rusia, şi aşteaptă derby-ul grupei G, cu Anglia, pentru primul loc, ce asigură prezenţa în optimi împotriva ocupantei locului secund din grupa H (Columbia, Polonia, Japonia, Senegal)