VIDEO | Victorie cu 2-1 pentru tricolorii U19 împotriva Israelului. Doi dinamovişti în lotul naţionalei

Selecţionata Under 19 a României a învins cu scorul de 2-1 reprezentativa similară a Israelului, într-o partidă amicală disputată marţi la Centrul Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia.

evomag.ro

Reprezentativa noastră a deschis scorul în minutul 13 prin Claudiu Petrilă, iar Alexandru Duminică a majorat avantajul în minutul 27, printr-o lovitură liberă executată la colțul scurt. Pentru selecționata Israelului a marcat Guy Dahan, în prelungirile primei reprize. Cea de-a doua repriză a consemnat noi ocazii pentru ambele echipe, însă tabela a rămas neschimbată.

Marco Ehmann, fundaşul central de doar 18 ani, ce joacă pentru echipa de tineret a lui Dinamo, a explicat ce înseamnă pentru el (jucător născut în Germania), să joace pentru România.

”(n.r. întrebat cum se simte să joace pentru România) Bună întrebare. Cred că pentru orice jucător este foarte important să joace în echipa naţională. Fiind vorba despre România, pentru mine este cu atât mai important, având în vedere că părinţii mei sunt născuţi aici. Mă bucur că fac parte din această echipă. (n.r. întrebat dacă înţelege limba română) Un pic, un pic. Da, am învăţat câteva cuvinte. Am învăţat limba. Ştiu câteva cuvinte. Sper ca peste câteva luni, zile sau săptămâni să vorbesc din ce în ce mai bine şi să învăţ totul cât mai repede”, a declarat Marco Ehmann, la finalul partidei.

CITEŞTE: Marco Ehmann, pregatit de debutul la prima echipa a „câinilor”.

Echipele de start:

România U19: 1. Duțu – 2. Rus (22. Zamfir 87′), 3. Leca-cpt., 5. Ehmann«FC Dinamo», 4. Șerban (16. Țicu 87′) – 8. Chiriac (19. Lemnaru 87′), 14. Toma (6. Farcaș 51′)- 10. Duminică (17. Ciucureanu 61′), 20. Chera (25. Ion 51′), 13. Petrilă (7. Horșia 61′)- 9. Pop (11. Răducan«FC Dinamo» 61′).
Antrenor: Dan Oprescu.
Rezerve: 12. Târnovanu – 15. Țieranu, 18. Antal, 21. Mureșan.

watchshop.ro

Israel U19: 1. Peretz – 17. Hofmeister,4. Morgan (12. Mahluf 46′), 3. Strosberg-cpt., 20. Herman (2. Sela 62′)- 14. Cohen, 6. Kanaan (8. Fadida 62′) – 13. Shalata (11. Kartzev 78′), 10. Sisay (7. Masrawa 72), 15. Levi (16. Bar 46′) – 9. Dahan (19. Brami 46′).
Antrenor: Alon Hazan.
Rezerve: 18. Niron – 5. Glazer.

Partida revanșă dintre cele două selecționate este programată joi, 9 august, de la ora 19:00, la Mogoșoaia și va putea fi urmărit în direct pe pagina de facebook Echipa Națională a României și pe canalul de YouTube FRF TV.