Ce au făcut ex-dinamoviştii în Europa League. Echipa lui Nedelcearu s-a calificat dramatic în play-off

Ufa, la care evoluează fostul fundaş dinamovist Ionuț Nedelcearu, s-a calificat în play-off-ul Europa League, după ce a remizat în manşa secundă cu Progres Niederkorn, scor 2-2, partidă din turul trei preliminar, în care golul egalizator a fost marcat în minutul 90+4. În tur, scorul a fost 2-1 pentru Ufa.

bestkids.ro

Joi, pentru Progres au înscris Alikin’ 2 (autogol) şi Almeida ’72, iar pentru Ufa Paurevici, în minutele 51 şi 90+4.

Nedelcearu a jucat până în minutul 82. Fostul dinamovist declara în luna mai că își dorește să joace împotriva FCSB-ului în Europa League, însă acest lucru nu va fi posibil în play-off. Cele două formații se pot întâlni doar dacă trec și de play-off și sunt plasate în aceeași grupă la tragerea la sorți. “Aș vrea să dau de FCSB și să trec mai departe. Nu m-aș vedea acolo”, a declarat Nedelcearu.

Ludogoreţ s-a calificat în play-off-ul Europa League, după 1-1, cu Zrinjski Mostar.

Echipa fostului dinamovist, Cosmin Moţi, Ludogoreţ Razgrad a terminat la egalitate, joi, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Zrinjski Mostar, în manşa secundă a turului trei preliminar al Ligii Europa. În tur, scorul a fost 1-0 pentru echipa bulgară, care a obţinut calificarea în play-off-ul competiţiei.

Joi, Keşeru a deschis scorul, în minutul 24. Pentru Mostar a înscris Bilbija, în minutul 90+2. Cosmin Moţi a fost integralist, iar Keşeru a jucat până în minutul 86.

Steliano Filip părăsește Europa League.

Hajduk Split a pierdut calificarea dramatic în play-off-ul Europa League după ce a fost învinsă cu 2-1 de FCSB, printr-un gol marcat de Gnohere în prelungirile meciului. Fostul fundaş stânga a lui Dinamo, Steliano Filip n-a prins niciun minut în partida de joi seară, de pe Arena Națională.