„Câinii” de naţională

Remiză spectaculoasă obţinută de reprezentativa de tineret a României în amicalul de la Cluj, contra Belgiei. Micii „tricolori” au fost conduşi cu 3-1, dar au marcat de două ori pe final.

vivre.ro

Oaspetii din Gruia, care vor fi şi ei prezenţi la turneul final din Italia şi San Marino, au deschis scorul cu o execuţie de senzaţie a fundaşului dreapta Cools, care a prins un şut de zile mari. Elevii lui Rădoi au restabilit egalitatea chiar înainte de pauză. Vlad Dragomir a scos un penalty, pe care l-a transformat un alt debutant, Denis Drăguş.

Belgienii au început ca din tun repriza a doua şi au revenit la conducere în minutul 56. Aaron Leya a punctat cu uşurinţă din apropiere, apoi Mbenza a majorat diferenţa după doar două minute.

Românii au ratat câteva ocazii, înainte de a reveni pe final, prin golurile marcate în minutele 90 şi 90+2 de Darius Olaru, respectiv Andrei Ciobanu.

Fotbaliștii dinamoviști Denis Ciobotariu, Ricardo Grigore și Robert Moldoveanu au fost convocați de selecționerul Mirel Rădoi la reprezentativa sub 21 de ani a României. Toți trei au fost folosiți.

modlet.ro

România: 1.Radu (12. Căbuz 57′) – 2.Boboc, 18. Rus, 5. Ghiță (14. Ciobotariu 69′), 15. Ștefan (3.A. Radu 57′) – 13. Moruțan (17. Dobre 69′), 16. Nedelcu (6. Grigore 69′), 9. Dragomir (4. Olaru 76′)- 8. Man (20. Ciobanu 57′), 11. Petre (7. Coman 57′), 10. Drăguș (19. Moldoveanu 69′).

Belgia: 1.Teunckens – 2.Cools (14. Schryvers, 46′), 3.Vanheusden (15. Bushiri 46′), 4. Faes, 13. De Norre (2.Wouters 46′)- 6. Heynen (21. Omeonga 46′), 19. Vanlerberghe (16. Mangala 46′), 17. Bastien (8. De Sart 46′) – 11. Lukebakio (22. Saelemaekers 46′), 10. Schrijvers (9. Leya Iseka 46′), 7. Mbenza (18. Amuzu 61′). Selecționer: Iohan Walem.

Lotul convocat de selecționerul Mirel Rădoi pentru meciul cu Belgia:

Portari: Ionuț Radu (Genoa FC/Italia), Cătălin Căbuz (AFC Hermannstadt)

Fundași: Radu Boboc (FC Viitorul), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Adrian Rus (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Ricardo Grigore (Dinamo), Andrei Radu (CFR Cluj), Florin Ștefan (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Denis Ciobotariu (Dinamo București)

Mijlocași: Vlad Dragomir (Perugia/Italia), Mihai Dobre (Bournemouth/Anglia), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Olimpiu Moruțan (FCSB), Dragoș Nedelcu (FCSB), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaș)

Atacanți: Florinel Coman (FCSB), Adrian Petre (Esbjerg fB/Danemarca), Denis Drăguș (FC Viitorul), Robert Moldoveanu (Dinamo București)

Tragerea la sorți a grupelor turneului final găzduit anul viitor de Italia și San Marino va avea loc pe 23 noiembrie, la Bologna.

Sunt deja calificate la EURO: Italia (gazdă), Spania, Franța, Anglia, Serbia, Germania, Croația, România, Belgia, Danemarca. Ultimele două locuri vor fi decise în urma play-off-ului în dublă manșă: Polonia – Portugalia, Grecia – Austria.