AVANCRONICĂ | Dinamo București – CSU Craiova

A doua etapă, al doilea derby pentru Dinamo. Echipa noastră primeşte vizita Craiovei pe Arena Naţională, astăzi, de la ora 21:00. Momentul nu putea fi mai prost pentru echipa noastră, după ce elevii lui Eugen Neagoe au pierdut în prima etapă 0-5 la Viitorul.

De la revenirea oltenilor pe prima scenă, cele două echipe s-au mai întâlnit de 12 ori în Liga 1, fiecare şi-a trecut în cont câte trei victorii, iar șase jocuri s-au terminat la egalitate. În tot acest interval, dinamoviştii nu au pierdut acasă în faţa „Ştiinţei”, cele șase dueluri directe încheindu-se astfel: trei succese alb-roșii şi trei remize (una singură fără gol marcat, pe 19 martie 2017).

Dinamo este într-o situație foarte dificilă. Înfrângerea (0-5) de la Ovidiu i-a înrăit și mai tare pe fani, care i-au cerut demisia lui Eugen Neagoe încă de la instalare. Mijlocașul central Dan Nistor nu este recuperat sută la sută, dar ar putea apărea pe banca de rezerve. Perovic îi poate lua locul lui Montini în atac, italianul având o prestație palidă în partida precedentă.

„Nu e ușor, dar am capacitatea să trec peste această înfrângere dureroasă. Am jucat foarte slab în repriza secundă la Viitorul, băieții au căzut psihic și apoi au venit și celelalte greșeli. Sunt convins că jucătorii sunt puternici și că mâine seară vom arăta cu totul altfel! Am caractere puternice în echipă. Vor fi schimbări în echipă, dar veți vedea la ora meciului. Nistor e în lot, se antrenează normal, vom lua o decizie azi.

Îmi doresc să câștigăm și să facem un joc bun. Craiova e o echipă bună, care are în componența lotului jucători valoroși, dar și noi avem fotbaliști cu experiență, cu siguranță mâine seară vom arăta atitudine și determinare. Mi-aș dori să avem 30.000 de supoteri și, sincer, aș vrea ca ei să fie lângă echipă. Am avut o discuție cu băieții, am făcut vizionare și ne interesează mai puțin ce probleme au cei de la Craiova. Ne interesează să fim la capacitate maximă și cu siguranță că vom câștiga dacă vom fi la un nivel maxim de concetrare”, a spus Eugen Neagoe, în cadrul conferinței premergătoare meciului.

Universitatea Craiova a câștigat cu același scor, 3-2, cele trei meciuri oficiale din acest sezon, unul cu Academia Clinceni, în Liga I, și două cu FK Sabail, în Europa League. Chiar și așa, mulți fani îi cer demisia lui Corneliu Papură, invocând cele șase goluri primite de la adversari slabi.

Situația nu este una prea bună în defensivă contra lui Dinamo: Acka, Kelic și Gardoș sunt accidentați. Doar primul are ceva șanse să fie recuperat. Astfel, în centrul apărării pot apărea Hreniuc, care a fost împrumutat la FC Argeș sezonul trecut, și Borța. Vali Mihăilă şi Raoul Baicu sunt în continuare accidentaţi, dar s-a refăcut Alexandru Ioniță. Constantin, tânărul care a marcat golul de 3-2 contra Academicii Clinceni, poate fi titular.

“Noi sperăm să câștigăm fiecare meci. Oricum fanii noștri sunt critici, dar sunt alături de noi și asta e fantastic. Personal, îi înțeleg pe fani. Unii sunt mai radicali. Să sperăm că ei vor fi alături de echipă indiferent de preferință. Așa suntem noi oltenii, mai vulcanici. Sunt fanii noștri și trebuie să înțelegem că acesta este modul lor de a reacționa”, a declarat Corneliu Papură înaintea partidei cu Dinamo.

  • Cea mai recentă confruntare directă: 15 decembrie 2018, Dinamo – U Craiova 3-0 (Montini – triplă).

ECHIPELE PROBABILE

DINAMO: Straton – Moura, Klimavičius, Grigore, Sin – Mrzljak, Răuţă – Sorescu, Bru, Moldoveanu – Perovic.

Craiova: Pigliacelli – Martić, Borța, Hreniuc, Bancu – M. Şerban, Qaka, Cicâldău – Al. Ioniță, M. Roman II, Constantin.

Un gând despre &8222;AVANCRONICĂ | Dinamo București – CSU Craiova&8221;

  1. Niciodată nu va mai fi ca in anii trecuti . Ce sa mai zic e o echipă de liga a 3 a . Anul acesta cu siguranta va retrograda . Dinamo – u.craiova 0-5 cam asta-i rezultatul oricum va lua bătaie de la craiova si toate echipele

Lasă un răspuns