VIDEO | România U21 s-a calificat la turneul final al Campionatului European, după 1-1 cu Danemarca

România s-a calificat a doua oară consecutiv la turneul final al Campionatului European de tineret, după ce a remizat, marţi, scor 1-1, cu Danemarca, în ultimul meci al grupei a opta a preliminariilor.

Tricolorii au fost conduşi cu 1-0, după un penalti uşor acordat de arbitru şi au avut superioritate numerică din minutul 58, după un cartonaş roşu, de asemenea uşor acordat.

România trebuia să câştige pentru a fi sigură de calificare, dar înfrângerea suferită, tot marţi, de Belgia (locul 2, în grupa a noua), scor 2-3, în Bosnia-Herţegovina, a făcut ca tricolorii să poată ajunge la turneul final şi cu un rezultat de egalitate.

România a ratat ocazii mari în prima repriză, prin Mațan și Costache. Deja calificată, Danemarca a deschis scorul în repriza a doua, dintr-un penalty inventat de arbitrul georgian. Costache a marcat golul calificării în minutul 70, după o pasă venită de la Ianis Hagi.

ROMÂNIA U21: 1. Vlad – 2. Boboc, 4. Pașcanu, 15. Ciobotariu, 19. Haruț – 9. Moruțan, 14. Marin, 22. Olaru – 10. Hagi-cpt., 21. Costache (7. Carnat, 76), 20. Mățan. Selecționer: Adrian Mutu

Rezerve: 12. Aioani – 3. Opruț, 5. Itu, 6. Simion, 8. Casap, 11. Cîmpanu, 16. Petrila, 18. Vlădoiu

DANEMARCA U21: 1. Christensen – 2. Sery, 5. Nelsson-cpt. (19. Hausner, 53), 4. Bech, 3. Klitten – 9. Laursen, 20. Kofod Andersen, 8. Nartey – 7. Isaksen (6. Daramy, 46), 10. Jensen (12. Madsen, 62), 15. Lindstrom (11. Holse, 46). Selecționer: Albert Capellas

Rezerve: 16. Hermansen – 13. Dyhr, 14. Frederiksen, 17. Nielsen, 18. Torp

La turneul final se califică echipele de pe primul loc în cele nouă grupe şi cele mai bune cinci formaţii de pe locurile 2.

Clasamentul final al Grupei 8 este următorul: Danemarca – 26 de puncte, Romania – 20, Ucraina – 16, Finlanda – 13, Irlanda de Nord – 9, Malta – 1.

Euro U21, organizat în Ungaria şi Slovenia, se va disputa în două etape: etapa grupelor din 24 până la 31 martie 2021 şi etapa eliminatorie, în perioada 31 mai – 6 iunie 2021.