Dinamo – Chindia Târgovişte 0-1. Fotbalul a îngheţat în Ştefan cel Mare

Dinamo a fost învinsă, scor 0-1, de Chindia Târgovişte, în primul meci al etapei a 17-a din Liga 1. Singurul gol al partidei a fost marcat de suedezul din tabăra târgoviștenilor, Valmir Berisha, în minutul 64 al partidei.

Chindia s-a adaptat mai rapid la terenul înghețat din Ștefan cel Mare, iar trupa lui Săndoi a avut două șanse de gol în prima repriză. La ambele ocazii, actorul principal a fost Valmir Berisha. Mai întâi, la jumătatea primului act, atacantul târgoviștenilor a luftat dintr-o poziție foarte bună. Până la finalul primei reprize, suedezul a reușit să se desprindă de fundașii adverși, însă a fost blocat la timp de Eșanu, care a ieșit inspirat din poartă.

„Câinii” au revenit mai incisivi de la cabine. În minutul 49, Fabbrini l-a pus la încercare pe Aioani cu un șut din afara careului. Portarul oaspeților, încurcat și de teren, a reținut cu mari emoții mingea, din a doua încercare. Au continuat și replicile elevilor lui Săndoi. Contraatacul purtat de Căpușă și Rață a fost blocat in-extremis de Bejan. Stoperul lui Dinamo s-a ciocnit de propriul goalkeeper ulterior. Daniel Popa, împrumutat chiar de la Dinamo, a irosit o ocazie uriașă. Din câțiva metri, „vârful” Chindiei a fost oprit de Eșanu cu o paradă ca la handbal. Câteva zeci de secunde mai târziu, oaspeții aveau să deschidă scorul. Același Berisha a fructificat cornerul executat precis de Dumitrașcu.

În urma acestui rezultat, dinamoviștii ocupă locul 8 în ierarhia Ligii 1 și au 19 puncte acumulate după cele 17 meciuri disputate în actualul sezon. Etapa viitoare, formația lui Jerry Gane se va deplasa la Botoșani, acolo unde va da piept cu echipa lui Marius Croitoru, aflată și ea într-o scădere vizibilă de formă.

De partea cealaltă, Chindia a urcat până pe locul 6 în Liga 1, primul care asigură prezența în play-off, și își continuă seria de meciuri fără înfrângere în ultimele meciuri din campionat, ajungând la borna cu numărul șase.