Video I Flavius Stoican, inconștient de ce se întâmplă în Ștefan cel Mare

Dinamo a pierdut la scor cu oltenii lui Olguța, iar Flavius Stoican declară la finalul meciului, că nu ține de postul de tehnician.

”Chiar nimic, fără cuvinte. Am făcut un meci prost. La primul şut am luat gol. Ca joc, a fost unul slab, multe greşeli. Am încercat să schimbăm sistemul să jucăm cu 5 fundaşi şi să nu mai oferim cadouri. Toţi suntem vinovaţi. Încercăm să scoatem cât putem din fiecare meci. Astăzi am văzut o echipă de playoff şi una ca este la retrogradare.

Cu FCSB am luat 3, la Botoşani am luat 4, acum am luat 6. Nu doar portarul este vinovat. Suntem tot la reanimare, nu am murit. Ce mă dezamăgește e că nu avem încredere. La antrenament și înainte de meci îi văd pe toți dornici, dar la meci au plumb în picioare. Există o temere. Sunt convins că nu le este indiferent, de asta există și teama de a juca. Psihic nu sunt ok. Ce aș putea spune? E greu! Am venit aici să ajut, cât o să se poată. Încerc să le ridic moralul. Nu le-ar face bine să vin și eu cu critici.

Încerc să nu cedez, dar când vezi un asemenea joc. Azi am jucat prost și am luat și 6 goluri. E dureros. În momentul când o să se decidă acest lucru (n.r. să fie demis)… Nu sunt omul care să țină de scaun. Când o să se ia o decizie și o să se spună că nu se mai poate, nu ne mai poate. Nu ai rezultate, pleci! Asta e realitatea! Voi fi lângă echipă atât timp cât o să fie nevoie de mine”, a bâlbâit Flavius Stoican la finalul duelului cu CraiOlguța.

Angajatul a vorbit şi despre situaţia lui Iuliu Mureşan, cel care ar fi vrut să îşi dea demisia după înfrângerea de la Botoşani. ”Am avut o discuție cu domnul Mureșan, dar și cu jucătorii. Voiam să îi dăm un motiv de bucurie după acest meci. Omul și-a exprimat dezamăgirea și a ajuns la capătul puterilor”, a mai spus sluga lui Mureşan.

Continuă coșmarul pentru Dinamo

Chesneau le-a oferit oaspeților deschiderea scorului pe tavă cu o gafă la un șut pe colțul sucrt al lui Cîmpanu. Portarul francez i-a reproșat lui Ehmann că l-a lăsat pe adversar să tragă la poartă. Goalkeeperul venit în această iarnă de la Concordia Chiajna a mai comis-o și în partea secundă când a încercat să îl dribleze pe Markovic, însă oltenaul i-a suflat mingea și a finalizat simplu. Era deja 2-0 pe tabelă în acel momnet după ce în final de repriză Ivan a transformat un penalty în urma unui fault în careu al fostului fotbalist al Universității, Antoni Ivanov.

Dezastrul nostru avea să fie completat în ultimele 45 de minute. Bancu și Gustavo au punctat pentru oltenii lui Olguța, între aceste reușite făcându-și loc și golul de onoare al formației pregătite de Stoican, izbutit din lovitură de la 11m de Cosmin Matei.

A fost și mai rău după eliminarea lui Aloe. Reghecampf l-a trimis în teren pe Atanas Trică, nepotul lui Ilie Balaci. Iar acesta a închis tabela la 1-6 în minutul 88 cu prima sa reușită în Liga 1.