Israel – România 2-2 I Concluziile lui Edi Iordănescu după dezastrul din repriza secundă

România a făcut o primă repriză foarte bună la Netanya contra Israelului. Tricolorii lui Edi Iordănescu s-au distanțat la două goluri după doar 23 de minute. Dennis Man l-a servit excelent pe Cicâldău la primul gol și l-a marcat pe al doilea după o fază excelentă a căpitanului Chiricheș.

În partea secundă, naționala Israelului a arătat o cu totul altă față. Selecționerul a făcut nu mai puțin de 5 schimbări, iar acest lucru s-a văzut din plin. Salomon de la Șahtior Donețk a făcut o repriză excelentă, cu multe acțiuni în viteză, iar Dabbur a profitat de două inexactități ale apărării României și a făcut dubla. Florin Niță a fost cel mai bun jucător român în partea secundă și a avut câteva intervenții foarte sigure.

Astfel, Edi Iordănescu rămâne fără victorie, după primele două meciuri pe banca României. Dacă la debutul din Ghencea, contra Greciei, elenii au dominat mare parte din meci, în Israel a fost altă situație. Tricolorii au condus cu 2 la 0, dar nu au reușit să închidă meciul și gazdele au revenit pe tabelă. Iar noul selecționer așteaptă până în iunie, când vor fi meciurile din Liga Națiunilor, pentru primul succes la națională.

”Este un context fantastic de greu, știți prin ce am trecut, de aceea salut efortul echipei. Am arătat de multe ori un fotbal bun, am avut momente bune. Dacă eram inspirați, plecam cu un rezultat bun pentru moral. Am avut doi adversari buni, ați văzut Israel, are forță ofensivă.

Dar am avut o primă repriză totală, am dominat, ne-am organizat perfect, am și reacționat. Dar apoi am pierdut energie, însă, la ce probleme am avut, mă așteptam la acest lucru. Trebuie să analizăm ce a mers, ce n-a mers. Să nu uităm că am avut ocazii de 3 la 0, în ambele reprize. Sper în iunie să avem altă energie și mai multă forță”, a spus Iordănescu jr. la finalul meciului.

Video I Clauză incredibilă în contractul lui Gabriel Torje cu Dinamo: ”Nu am rămas cu suma aia!”