Reveniri în forță la Dinamo. Lotul se reîntregește înainte de meciul cu Chindia Târgoviște

Săptămâna extrem de importantă pentru Dinamo. ”Câinii” joacă vineri cu Chindia Târgovişte, partida contând pentru etapa a 3-a din play-out-ul Ligii 1.

Dusan Uhrin jr (54 de ani) a avut foarte mult de suferit din cauza accidentărilor, însă au venit vești bune pentru Dinamo. Înainte de meciul cu Chindia Târgoviște, ”câinii” încep să-și refacă ”haita” cu mari speranțe către o victorie necesară.

Meciul Dinamo – Chindia Târgoviște o să aibă loc vineri, 1 aprilie, de la ora 20:30. Este etapa a treia din play-out, iar ”câinii” au mare nevoie de o victorie. Dusan Uhrin a sperat ca pauza competițională să-l ajute că-și pună la punct echipa, însă a avut parte de mai multe accidentări.

Din fericire, potrivit ultimelor informaţii, Igor Jovanovic a revenit deja la antrenamente. Mai mult, Răzvan Patriche și Alexandru Răuță o să revină la pregătiri din 30 martie 2022. Din păcate, Desire Azankp, o să își reia antrenamentele sâmbătă, 2 aprilie, adică după meciul cu Chindia Târgoviște. Cosmin Matei o să revină și el în lot începând de luni, 7 aprilie.

Dinamo a câștigat amicalul cu Zimbru Chișinău, scor 2-0. Pentru ”câinii roșii” au înscris Christian Irobiso și Gabriel De Moura. Cei doi se află la primele goluri la actuala echipă după plecarea de la Gaz Metan Mediaș.

Video I Gabriel De Moura a marcat un super gol în amicalul cu Zimbru Chișinău! Șut perfect cu piciorul stâng.

Dinamo și-a găsit preparator fizic

Postul de preparator fizic a fost în ultimii ani punctul nevralgic al lui Dinamo. Rămași din nou fără preparator fizic după plecarea lui Cristi Sandu, oficialii clubului s-au mișcat rapid. Marius Dima se va ocupa de acum înainte de pregătirea fizică a echipei noastre.

Dima a mai lucrat în Ștefan cel Mare, în mandatul lui Eugen Neagoe. Acesta a părăsit echipa noastră în vara anului 2019, când Neagoe a fost înlocuit cu Dusan Uhrin. Ulterior, a lucrat o perioadă la FCSB.

Marius Dima se mândrește cu perfecționarea sa la Clairefontaine şi la Londra. De asemenea, acesta are titlul de doctor și este profesor la Facultatea Româno-Americană.

Marius Dima, ajuns la 49 de ani, a bifat deja 10 echipe din Liga 1. Dima a fost și la Sepsi, tot pe vremea când Eugen Neagoe antrena echipa.

La nivelul naționalei României, Dima a fost preparator fizic în mandatul lui Victor Pițurcă. Ca și în cazul lui Eugen Neagoe, și Pițurcă a beneficiat de serviciile preparatorului fizic atunci când a plecat să antreneze în Arabia Saudită.

Cum arată programul lui Dinamo în play-out
  • Etapa 3: Chindia Târgoviște – DINAMO (Vineri, 1 aprilie, ora 20:30)
  • Etapa 4: DINAMO – FC U Craiova 1948 (Vineri, 8 aprilie, ora 20:30)
  • Etapa 5: CS Mioveni – DINAMO
  • Etapa 6: Gaz Metan Mediaș – DINAMO
  • Etapa 7: DINAMO – Academica Clinceni
  • Etapa 8: FC Botoșani – DINAMO
  • Etapa 9: DINAMO – UTA Arad

Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct, în timp ce ocupantele locurilor 7/8 joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

CITESTE SI:

Gabriel Torje acuză „cârtițele” din vestiar: ”Când vine o ședință, nici nu mai vorbesc”. Cum a răspuns la: Steliano Filip = cârtița!

Steaua a pierdut la masa verde cu Dinamo, în Liga Elitelor U19

Video I Clauză incredibilă în contractul lui Gabriel Torje cu Dinamo: ”Nu am rămas cu suma aia!”

3 gânduri despre &8222;Reveniri în forță la Dinamo. Lotul se reîntregește înainte de meciul cu Chindia Târgoviște&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s