Dinamo și mUTA Arad s-au întâlnit vineri seară, în cadrul ultimei etape din play-out-ul Ligii 1 și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Cardoso, în minutul 39, respectiv Irobiso, în minutul 84.

Acum așteaptă să-și afle adversara de la baraj, U Cluj sau Hermannstadt. La finalul meciului, Alexandru Răuță nu i-a iertat pe fanii CSA Steaua, care au venit alături de galeria înfrățită de la UTA Arad la meciul cu Dinamo.

”Îi invit să-și vadă de echipa lor. Sunt în liga a doua, întâi să promoveze și apoi să stea de vorbă cu noi. Sunt în liga a doua, nu avem ce discuta cu ei.

Avem suporteri fantastici, ne încurajează din primul până în ultimul minut. Sper să vină cât mai mulți la baraj, la meciul din Ștefan cel Mare”, a spus Alexandru Răuță, după Dinamo – UTA Arad 1-1.

Răuță, anunț radical: ”Dinamo își joacă soarta la baraj!”

Răuță este pregătit pentru barajul de menținere/promovare. Mijlocașul lui Dinamo este conștient că echipa ”își joacă soarta”, dar nu are emoții în privința dublei manșe cu echipa clasată pe locul 3 în liga a 2-a.

”Cred că am fi meritat mai mult azi. UTA, la primul șut pe poartă, a dat gol. Ne gândim la baraj, ne jucăm soarta acolo. E soarta noastră, ne așteaptă o dublă grea. Trebuie să luăm fiecare meci în parte și să ne facem treaba cât mai bine pe teren.

E cel mai greu moment. În ultimii ani ne-am salvat cu una sau două etape înainte de final. Suntem pregătiți fizic și tactic, din toate punctele de vedere. Nu cred că vom avea probleme la baraj. Dacă vom fi 100%, nu vom avea probleme în dubla manșă. Nu contează cu cine jucăm, cu FC Hermannstadt sau U Cluj. Contează să ne facem jocul. Suntem Dinamo, suntem o echipă de Liga 1 și nu avem voie să pierdem.

Se joacă viitorul clubului. Dacă vom retrograda, va fi greu pentru club să mai continue. Dar nu mă gândesc la asta. Nu cred că meritam să ajungem la baraj”, a mai spus Răuță.

Dinamo intră în forță în dublele de baraj

”Câinii” au început mai bine partida, iar Torje (11) și Ivanovski (29) i-au dat emoții lui Balauru, salvat la primul șut de un blocaj.

Ocaziile s-au răzbunat, iar UTA a deschis scorul înainte de pauză. Torje a fost deposedat la centrul terenului de Cardoso, care n-a mai putut fi oprit. A trecut și de Aloe și a marcat printre picioarele lui Eșanu (39).

Fără Ivanovski revenit de la cabine, accidentat, Dinamo a alergat după egalare în partea secundă. La aceeași fază, centrarea lui Torje n-a ajuns la Geani Crețu, în vreme ce trasorul lui De Moura a fost respins de Balauru (61).

Până la urmă, Dinamo a smuls un punct. Bordușanu i-a așezat mingea în careu lui Irobiso, care n-a iertat din 15 metri (84).

Dinamo a încheiat sezonul pe antepenultimul loc, 14, și va juca barajul de rămânere/promovare în Liga 1 cu formația care se clasează pe locul 3 în play-off-ul din Liga 2. Cel mai probabil, aceasta va fi U Cluj.

Pentru a promova direct, U are nevoie de o victorie duminică, în fața Chiajnei, și de o înfrângere a celor de la Hermannstadt cu Steaua. În acest caz, Dinamo ar disputa barajul cu sibienii.

• 22 și 29 mai sunt datele barajului

Un gând despre &8222;Alexandru Răuță, reacție după Dinamo – UTA Arad 1-1. Mesaj acid pentru CSA Steaua&8221;