Video I Reacţia lui Neluţ Roşu după Dinamo – Oţelul: ”Mai avem de muncit”. Ce spune despre ratarea penalty-ului

Dinamo a întâlnit marți seară pe Oțelul Galați, în ultimul meci al rundei secunde.

Pe o căldură sufocantă la Clinceni, unde câteva mii de fani dinamoviști au venit să îi susțină pe favoriți. Elevii lui Ovidiu Burcă au trebuit să se recunoască înfrânți, scor 3-1, pentru Galați.

Oțelul a condus-o pe Dinamo după golul lui Gorovei din lovitură liberă, din minutul 33, însă ”câinii” au egalat chiar înainte de pauză, prin Buhăescu.

Moldovenii lui Dorinel Munteanu s-au dezlănțuit însă în repriza a doua. Puștiul de 18 ani Laurențiu Cătălin Maxim a readus-o pe Oțelul în avantaj în minutul 56, cu un șut pe jos de la marginea careului. 10 minute mai târziu, Cârjan a înscris al treilea gol al oaspeților, după o repunere de la margine direct în careul dinamovist.

În minutul 75, Dinamo a primit penalty, iar Neluț Roșu a marcat. Lovitura s-a repetat însă pentru că jucătorii dinamoviști ar fi intrat în careu. A doua oară, Neluț Roșu a ratat.

La finalul meciului, Neluţ Roşu a reacţionat după primul eşec al lui Dinamo din Liga 2 şi a transmis mulţumiri fanilor dinamovişti, care şi-au susţinut frenetic favoriţii la meciul disputat pe stadionul din Clinceni.

”Am înţeles că au intrat jucători în careu, dar din câte am înţeles au intrat juc şi de la noi, şi de la ei şi în acest caz, din câte ştiu eu, nu se mai repetă penalty-ul.

Putea să rateze oricine, din păcate am făcut-o eu în seara aceasta. Cred că dacă reușeam să marchez erau niște minute de foc în care puneam o presiune mare pe ei.

Cred că a fost un joc bun în seara asta şi din partea noastră, şi din partea lor. A fost un spectacol frumos şi pe teren, şi în tribune. Le mulţumim fanilor că sunt alături de noi la fiecare meci. Nu avem ce să le reproşăm.

Mai avem de muncit ca echipă. E normal… e o echipă nouă, cu jucători care nu s-au mai lovit de liga a doua. Situația tinde să devină stabilă. Avem promisiuni că zilele astea se va achita”, a declarat Roşu, după meci.

Video I Penalty controversat la Dinamo _ Oțelul

Dinamo se întărește în apărare după eșecul cu Oțelul

În această săptămână, Dinamo va oficializa ”două sau trei” transferuri, urmând ca în viitorul apropiat să mai ajungă încă patru jucători sub comanda lui Ovidiu Burcă.

Anunțul a fost făcut de Vlad Iacob. Noul administrator special de la Dinamo afirmând că Dinamo suferă în compartimentul defensiv, astfel că este de așteptat ca Burcă să primească întăriri în acea zonă.

„Bineînțeles, ca orice înfrângere e foarte frustrantă. Din păcate, am suferit un pic la nivel individual, au fost goluri primite pe greșeli individuale. A fost acel penalty ratat într-un moment foarte bun pentru noi. N-am avut extraordinar de mult timp, îi rog pe fani să fie răbdători ca să ne pregătim.

Săptămâna aceasta vom anunța noi transferuri și cu siguranță vom arăta mai bine la următoare partidă. Săptămâna asta anunțăm sigur doi, poate chiar trei, și în total eu sper să reușim încă 4 transferuri. Cred că e clar pentru toată lumea că avem nevoie de jucători în apărare”, a declarat Iacob.

De asemenea, Iacob a explicat că Dinamo încă nu a rezolvat problema mutării pe stadionul Arcul de Triumf.

„Sper să mai evoluăm într-o singură partidă la Clinceni, dar nu depinde de noi, ci de cei de la Ministerul Sportului. Așteptăm ca ei să se organizeze cât mai repede, noi în fiecare săptămână îi întrebăm când sunt pregătiți, noi suntem pregătiți oricând să semnăm contractul pentru Arcul de Triumf”, a mai adăugat Iacob.

Meciul Dinamo – Oțelul 1-3 a închis etapa a doua din Liga 2. ”Câinii” rămân pe locul 11, cu trei puncte și un golaveraj cu două goluri marcate și trei primite. De partea cealaltă, Oțelul a urcat pe locul cinci, la egalitate cu Poli Iași și CSA Steaua.

În următoarea etapă, Dinamo se va deplasa pe terenul celor de la ACS Viitorul Tg. Jiu, în timp ce Oțelul va juca ”acasă” cu Unirea Constanța.