Reacția lui Iacob, după meciul în care Dinamo a fost privată de două penalty-uri. Ce spune oficialul despre posibili investitori

Partida dintre Dinamo și CSM Slatina, din deschiderea rundei a 12-a a Ligii 2, s-a terminat la egalitate, scor 0-0, deși ”câinii”, gazde în confruntarea care a avut loc la Giurgiu, puteau primi două lovituri de la 11 metri fără probleme.

Dinamo a arătat bine în partida de joi seară, în special în prima parte, dar jucătorii de atac ai lui Ovidiu Burcă nu au fost lucizi și au ratat din poziții foarte bune. Practic, doar la finalizare nu au reglat ținta ”câinii”.

Administratorul special al clubului, Vlad Iacob, a vorbit la finalul partidei despre ceea ce s-a întâmplat în teren. Acesta și-a început discursul vorbind despre penalty-ul pe care ”câinii” ar fi trebuit să-l primească la ultima fază.

”Dacă avem unele decizii nefavorabile de arbitraj, ne va fi greu să ne îndeplinim obiectivele. Ai nevoie de un penalty când îl meriți… Mergem înainte însă, nu putem să comentăm arbitrajul, trebuie să marcăm.

Nu intervine panica, jucătorii vor lupta cât timp mai există șanse matematice pentru play-off”, a declarat Iacob.

Vlad Iacob, și-a asumat responsabilitatea de a atrage noi investitori în Ștefan cel Mare, iar acest subiect a fost abordat la finalul partidei de joi seară: ”Sunt discuții, dar e prematur să discutăm despre asta până la aprobarea noului plan de organizare”.

Așa cum a spus în neenumerate rânduri, posibilitatea ca Dinamo să dispute meciurile de pe teren propriu pe arena ”Arcul de Triumf”, nu depinde de clubul nostru, ci de angajații statului Eduard Novak (Ministrul Sportului) și Alin Petrache (președintele FRR).

”Ministrul a declarat public că în luna septembrie vom evolua acolo. Vă rog să-i întrebați pe cei responsabili de stadion de ce nu jucăm acolo. Decizia nu e la noi, eu am făcut tot ce ținea de mine în acest sens. E posibil să rămânem la Giurgiu, e o arenă cu un gazon bun, cum nu prea vezi în România”, a încheiat Vlad Iacob.

În urma acestui rezultat, Dinamo a urcat, temporar, pe locul nouă în Liga 2, cu 17 puncte, peste Concordia Chiajna și CSC 1599 Șelimbăr. Play-off-ul este la doar două puncte distanță de echipa noastră, care are un meci în plus față de celelalte echipe din campionat.

În următoarea etapă, Dinamo se va deplasa pe terenul celor de la Csikszereda, în timp ce CSM Slatina va juca ”acasă” cu Unirea Constanța.

Programul următoarelor partide:

LIGA 2 (etapa 13)
AFK Csikszereda – DINAMO
joi, 3 noiembrie, ora 20:00, Miercurea Ciuc

CUPA ROMÂNIEI (faza grupelor, meciul 2)
DINAMO
 – Sepsi Sf. Gheorghe
marți, 8 noiembrie, ora 21:00

LIGA 2 (etapa 14)
DINAMO
 – CSC Dumbrăvița
duminică, 13 noiembrie, ora 11:00

CITESTE SI:

Ovidiu Burcă reacționează după ce ”câinii” putea primi penalty la ultima fază a meciului cu Slatina

”Câinii” au ajuns la şapte meciuri fără înfrângere și se apropie de play-off

Baschet I Mutare importantă pe banca tehnică a lui Dinamo

3 gânduri despre &8222;Reacția lui Iacob, după meciul în care Dinamo a fost privată de două penalty-uri. Ce spune oficialul despre posibili investitori&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s