Rivalii regretă lipsa lui Dinamo din prima ligă: ”Îmi lipsește foarte mult Dinamo”

Dinamo a retrogradat pentru prima dată în istorie de pe prima scenă a fotbalului românesc, iar dispariția ”câinilor” din Liga 1 este resimțită de toată lumea.

După ce mai multe personalități din fotbalul autohton au recunoscut că retrogradarea echipei noastre reprezintă o adevărată pierdere, acum a venit rândul lui Ilie Dumitrescu să regrete lipsa clubului nostru din primul eșalon.

Fostul atacant al echipei naționale a României, în vârstă de 53 de ani, este de părere că se simte lipsa ”câinilor” de pe prima scenă fotbalistică, la fel cum s-a simțit și când Rapid evolua în eșaloanele inferioare.

”Mie îmi lipsește foarte mult Dinamo și lipsește campionatului. Exact cum a lipsit Rapid! Și vedeți ce înseamnă Rapid acum în Liga 1. N-am avut niciun obiectiv să-mi atrag vreo simpatie, eu rămân stelist. M-am dezvoltat ca persoană în aceste dueluri, cu rivalitatea asta, între Steaua – Dinamo, Steaua – Rapid, Steaua – Craiova, m-am dezvoltat ca fotbalist.

Mă simt trist să văd că, la un moment dat, Rapid era prin Liga a 4-a, Dinamo în Liga a 2-a. E clar că sunt echipe istorice, care au fani și care dau culoare competiției în Superliga”, a spus Ilie Dumitrescu pentru ProSport.

Dinamo se află pe locul 9 în clasamentul din Liga a 2-a, cu 17 puncte, după ce în 12 etape a bifat cinci victorii, două rezultate de egalitate și cinci înfrângeri. Pentru echipa pregătită de Ovidiu Burcă urmează meciul cu FK Miercurea Ciuc, joi, 3 noiembrie, ora 20.00, în etapa a 13-a din eșalonul secund.

Familia Dinamo la Clinceni I Metaloglobus-DINAMO 1:2

@doar_dinamo_official

Familia Dinamo la Clinceni I Metaloglobus-DINAMO 1:2 (22/10)

♬ original sound – Doar_Dinamo_Official

Programul următoarelor partide:

LIGA 2 (etapa 13)
AFK Csikszereda – DINAMO
joi, 3 noiembrie, ora 20:00, Miercurea Ciuc

CUPA ROMÂNIEI (faza grupelor, meciul 2)
DINAMO
 – Sepsi Sf. Gheorghe
marți, 8 noiembrie, ora 21:00

LIGA 2 (etapa 14)
DINAMO
 – CSC Dumbrăvița
duminică, 13 noiembrie, ora 11:00

CITESTE SI:

Cristi Hîldan lămurește problema siglei care-l simbolizează pe ”Unicul Căpitan” dar și cea a rentei viagere

Ministrul Eduard Novak, lanț de gafe şi sfidări la adresa românilor

Handbal I A fost stabilit programul ultimelor patru etape din grup ”dulăilor” din EHF Champions League

3 gânduri despre &8222;Rivalii regretă lipsa lui Dinamo din prima ligă: ”Îmi lipsește foarte mult Dinamo”&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s