Tenis I Andreea Prisăcariu a cucerit turneul de la Monastir

Andreea Prisăcariu (22 de ani, 397 WTA) a început noul an cu un nou trofeu cucerit.

Tenismena dinamovistă a triumfat în weekend-ul trecut la turneul ITF de la Monastir, în proba de dublu. Astfel, ”rebela tenisului românesc”, alături de Sada Nahimana (Burundi), au cucerit primul trofeu din 2023, după ce le-au învins în finala turneului de la Monastir pe Alena Fomina (Rusia) și Iryna Shymanovich (Belarus), cu scorul de 7-5, 6-4.

După ce a spart gheața în acest an și a cucerit turneul de dublu de la Monastir, dotat cu premii în valoare totală de 40.000 de dolari, Andreea Prisacariu s-a relaxat într-un mod inedit.

Pentru a-și reface corpul după efortul depus, sportiva din Iași a apelat la o ședință de masaj brutal: ”Poate că sunt nebună, dar iubesc să fac asta!”, a spus Andreea, care a postat mai multe clipuri pe Twitter.

Andreea Prisăcariu și Sada Nahimana au făcut tandem pentru prima oară, iar decizia lor a fost una inspirată: ”Câștigătoare de turneu de 40.000 de dolari, babies! A fost o plăcere să împart pentru prima oară terenul cu tine, Sada! E uriaș ce am reușit!”, a spus Prisăcariu după câștigarea turneului de la Monastir.

Jucătoarea care a debutat pentru România anul trecut în Billie Jean King Cup, la meciul cu Polonia, scor 0-4, a mai adăugat că a fost împovărată cu multe probleme, dar a reușit să le depășească.

”După un an foarte greu pentru mine, fizic și mental, am reușit să cresc în ciuda întunericului și să-mi fac drum spre lumină. Am găsit putere interioară și credință profundă în Dumnezeu! Amin!”, a mai scris Andreea pe rețelele de socializare.

Andreea a ajuns la 12 trofee în circuitul ITF

Andreea Prisăcariu a obținut primul titlu după doi ani și al 12-lea al carierei în circuitul ITF! Prisacariu are în palmares 8 trofee la dublu și 4 la simplu. Românca ocupă locul 387 la simplu și poziția 334 în ierarhia de dublu, fiind așteptată să facă saltul către elita tenisului mondial.

Andreea Prisăcariu este o fire nonconformistă, iar pasiunea ei pentru tatuaje nu cunoaște limite! Jucătoarea de tenis din țara noastră are în acest moment în jur de 30 de desene pe corp.

Andreea își surprinde de fiecare dată adversarele cu arma ei preferată, reverul în lungul liniei: ”Lovitura mea favorită este backhand-ul în lung de linie! Din orice poziție! Să fie la surpriză! Bineînțeles că sunt și zile în care nu îmi iese, se duce direct în gard. Dar și când intră, toată lumea se ridică în picioare”, spune Prisacariu.

Andreea Prisăcariu este alături de programul DDB

Fanii “câinilor” au preluat de tot controlul la echipă și au încercat în fiecare zi să redreseze situația și să achite datoriile clubului nostru.

Suporterii-acționari din Ștefan cel Mare au reușit să convingă o personalitate importantă din sport să se alăture proiectului. Concret, jucătoarea de tenis Andreea Prisăcariu a decis să se înscrie în urmă cu un an și să rămână în programul DDB.

Prisăcariu este o sportivă din Iași și s-a declarat în mai multe rânduri o susținătoare înfocată a ”câinilor”.

”Alex Cojocaru (n.r. antrenorul lui Andreea Prisăcariu), m-a dus la un meci Steaua – Dinamo, atunci când aveam 12 ani. De atunci am rămas cu Dinamo. Sunt foarte activă când merg la un meci, mai am puțin și sar pe teren.

Toată lumea o să fie pe fază, dacă sar eu pe teren. Mi-am dorit să particip la proiectul ăsta (n.n. DDB). Este un moment dificil, toată lumea poate să vadă chestia asta, dar eu cred că băieții o să se scoată pe final și totul o să revină la normal. Dinamo trebuie să fie acolo în top trei mereu”, ne-a spus Andreea Prisăcariu.

CITESTE SI:

Dinamo și-a stabilit următoarele partide de pregătire din această săptămână. Cine transmite meciurile amicale

Video I Dinamo răpune Arcada Galați!

Vali Lazar, sancționat pentru comportamentul său din meciul amical cu Dinamo

3 gânduri despre &8222;Tenis I Andreea Prisăcariu a cucerit turneul de la Monastir&8221;

Lasă un răspuns