Avancronică I FC Porto – Dinamo București

Dinamo își reia aventura în Liga Campionilor la handbal masculin, astăzi, de la ora 21:45, cu un meci în deplasare pe terenul echipei FC Porto.

Cu patru etape înainte de finalul fazei grupelor, FC Porto este ca și eliminată din competiție. A rămas fără șanse să se califice în play-off, după ce au obținut un singur punct în primele 10 partide. De altfel, ”dragonii” sunt singura echipă din competiție în actuala stagiune fără nicio victorie. Singurul meci în care au evitat înfrângerea a fost pe 1 decembrie, într-o dispută pe teren propriu cu Magdeburg (31-31).

Mai multe meciuri au avut rezultate strânse la final, dar acesta nu este pur și simplu sezonul lui Porto. Cele nouă înfrângeri au fost suferite la o diferență medie de 4,33 goluri.

În ciuda situației în grupă, Porto își propune să iasă cu capul sus din competiție și să obțină măcar 1-2 victorii până la final. Antrenorul Magnus Andersson are un lot consistent, cu mulți oameni care au jucat și la Campionatul Mondial din luna ianuarie.

Interul dreapta Jack Thurin a declarat că Porto caută o revanșă împotriva echipei Dinamo București, după eșecul din tur cu 32-27: ”Suntem suficient de buni pentru a câștiga aceste meciuri dificile din Liga Campionilor. Ne-am descurcat bine în România, sper că am învățat ceva ca să putem câștiga acum”.

Portughezii au revenit în competițiile oficiale, după 47 de zile de așteptare, cu o evoluție în optimile de finală ale Cupei Portugaliei. ”Dragonii” au avut mai degrabă un antrenament cu Academico de Viseu, formație pe care au învins-o cu 47-23. Diogo Branquinho, cu 11 goluri, a fost cel mai bun marcator al meciului.

”Sunt foarte mulțumit de felul în care am jucat, ne-am distrat și am rămas concentrați de la început până la final. Sunt foarte mulțumit, antrenamentul a fost intens. Am fost în Franța să jucăm trei amicale, am avut trei rezultate bune și simt că ne îmbunătățim din ce în ce mai mult. Miercuri o să jucăm la alt nivel, dar e bine că precedăm acest meci cu o victorie”, a spus Andersson după prima evoluție oficială din 2023.

În pauza competițională, Porto l-a transferat pe Mamadou Diocou, un jucător de mâna stângă spaniol de origine senegaleză, pentru a acoperi accidentarea danezului Jakob Mikkelsen. În prima parte a sezonului, el a fost împrumutat de FC Barcelona la Ciudad de Logrono, unde a devenit al patrulea marcator în Liga spaniolă., El poate juca atât inter dreapta, cât și extremă.

S-au pus în vânzare biletele pentru meciul cu GOG din Liga Campionilor

Joi, 23 februarie 2023, ora 19:45, Dinamo și GOG se vor duela în sala Polivalentă din București.

În parteneriat cu Eventim, CS Dinamo le oferă suporterilor, patru tipuri de bilete care pot fi comandate prin eventim.ro.

PREȚURI BILETE:

VIP: 150 de lei;

Categoria 1: 60 de lei;

Categoria 2: 50 de lei;

Categoria 3: 30 de lei.

Tichetele se vor putea achiziționa, în limita permisă și de la casele de bilete ale sălii Polivalente, în ziua meciului, începând cu ora 18:00.

De partea cealaltă, supercampionii României, Dinamo București a acumulat cu 10 puncte mai mult decât Porto, reușind să intre astfel între primele patru formații din Grupa A. Trupa lui Xavier Pascual mai are nevoie practic de 2 puncte din 8 posibile pentru a-și confirma matematic calificarea în play-off. Dar reprezentanta României a văzut până acum cam pe unde se află și vrea chiar mai mult, în primă fază să rămână în Top 4 în grupă, pentru a avea șansa să joace pe teren propriu ”dubla” din play-off.

Xavier Pascual a vorbit despre primul meci din Liga Campionilor, în 2023.

”Meciul cu Porto este unul special, pentru că este greu de știut cum se vor prezenta echipele după pauza avută din decembrie până acum. Noi ne așteptăm la un meci dificil, deoarece Porto a arătat în ultimele meciuri că este o echipă foarte puternică.

De exemplu, în ultimele partide a fost foarte aproape de oponenți și merita un rezultat mai bun decât a fost la final. Dar noi vom încerca să prezentăm cea mai bună variantă a noastră la Porto și să câștigăm cele două puncte puse în joc”, a declarat antrenorul dinamovist.

Xavier Pascual a fost completat de către interul dinamovist, Robert Militaru (29 de ani): ”Porto este pe ultima poziție în grupa noastră, cu un singur punct, dar asta nu înseamnă nimic în EHF Champions League.

Ne așteptăm la un meci dur. Ei sunt pe creștere, iar acasă joacă foarte bine. Dar noi vom avea suporterii noștri în tribune, iar ei ne vor da energie.

Vom face totul pentru a câștiga, așa cum s-a întâmplat și sezonul trecut la Porto”, a spus interul dinamovist.

Lupta echipei Dinamo pentru locul 4 se va duce în principal cu GOG (Danemarca), echipă aflată la 2 puncte în urmă. ”Dulăii” au șanse chiar să atace locul 3 al lui Magdeburg, dar focusul lor rămâne pentru moment să câștige această bătălie cu gruparea daneză. Cele două echipe se vor înfrunta peste două săptămâni în București, iar campioana României speră să rămână în față până atunci. Jocul cu PSG de săptămâna viitoare, din Franța, va fi greu de câștigat, astfel că dinamoviștii vor investi multă energie în acest meci.

Dinamo s-a deplasat cu echipa completă în Portugalia. Egiptenii Ali Zein și Mamdouh Shebib au făcut deja joncțiunea cu lotul. Echipa a căutat să-și intre în ritm în cele două jocuri din Liga Națională pe care le-a disputat în deplasare, cu CSM Oradea (38-28) și Poli Timișoara (35-24).

Să mai spunem că Dinamo a încheiat anul trecut în forță în Liga Campionilor, cu 5 meciuri consecutive fără înfrângere. După un 29-36 cu PSG în București, a adăugat trei victorii și două egaluri la zestrea din clasament. Dinamo are o medie de 30,4 goluri, iar din deplasare a adus deja 5 puncte, după 38-38 cu GOG, 29-28 cu PPD Zagreb și 28-26 cu Wisla Plock. Singurul joc pierdut pe teren străin a fost la Veszprem (30-33).

Statistica meciurilor directe FC Porto v CS Dinamo Bucureşti

Dinamo și Porto s-au înfruntat deja de trei ori în Liga Campionilor. Bucureștenii au trecut în avantaj în acest sezon:

Dinamo – Porto 26-27, septembrie 2021;

Porto – Dinamo, 31-32, februarie 2022;

Dinamo – Porto 32-27, octombrie 2022.

”Dulăii” se întăresc serios pentru Champions League

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, este activă pe piața transferurilor, deoarece are de gând să prindă Final Four-ul, Ligii Campionilor.

Așa cum ne-am obișnuit la handbal, transferurile sunt realizate încă din plin sezon pentru stagiunea următoare.

Așa cum am anunțat la începutul lunii ianuarie, Dinamo l-a transferat pe Vladimir Cupara. Portarul naționalei Serbiei va veni la Dinamo, transfer confirmat de președintele CS Dinamo, Ionuț Popa. Mai mult, clubul nostru s-a înteles și cu Tudor Bugulet pentru postul de extremă dreapta.

Ionuț Popa, președintele CS Dinamo a anunțat că din vară, în cadrul echipei noastre de handbal va face parte și un jucător de la Mondial. Susținând că nu îi poate face în momentul de față, numele public.

”Vladimir Cupara este semnat, Bugulet este confirmat, Cumpănici nu este încă semnat. Antrenorul știu că și l-a dorit și anul trecut, ținând cont că avem nevoie de români, este o opțiune. Am mai semnat pentru vara aceasta, nu putem să îl anunțăm, este în sferturi, este un jucător foarte bun. Un jucător tânăr, foarte bun, a marcat o grămadă de goluri la Mondial, este uriaș. Vreau să spun că mă bucură feedback-ul jucătorilor buni, de perspectivă, vor să vină să lucreze cu Xavi Pascual”, a transmis președintele CS Dinamo, Ionuț Popa.

Din ce am reușit să deducem din declarațiile oferite, jucătorul menționat de președintele CS Dinamo ar fi pivotul Miklos Rosta de la Pick Szeged, pivotul naționalei Ungariei, care a marcat multe goluri la acest Mondial aflat în desfășurare. A marcat 13 goluri în primele 3 meciuri din faza grupelor. În partida cu Suedia din următoarea faza a competiției a marcat 7 goluri. Ungaria a pierdut recent împotriva Danemarciei în faza sferturilor de finală la diferență mare, 40-24.

Un pivot în vârstă de 24 de ani, 2.03 înălțimea pivotului maghiar, Rosta a început handbalul la Tatabanya și în ultimele 3 sezoane a evoluat pentru Szeged, a doua forță a Ungariei, echipă pe care o putem întâlni în faza următoare a competiției în Champions League. În actuala stagiune a Champions League, Miklos Rosta a marcat 22 de goluri.

Programul ”dulăilor” în 2023

Liderul campionatului național, Dinamo București se va deplasa în Portugalia, în data de 8 februarie, pentru a le arăta colții și celor de la FC Porto. După aceea, ”dulăii” revin în Ștefan cel Mare, pentru partida din data 10 februarie, cu CSM Odorhei. Urmând să își facă bagajul pentru Paris. PSG fiind gazda supercampionilor noștri, în data de 16 februarie.

Din Paris, dinamoviștii vor vizita frumoasa Moldovă. CSM Focșani, fiind gazdă BUNĂ, în dat de 19 februarie.

Câinii vor reveni în capitală, pentru a accede în play-off-ul Ligii Campionilor, unde în sala Polivalentă din București, se va juca partida cu GOG. Partida este programată la ora 19:45.

”Dulăii” vor închide luna februarie, cu derby-ul, Dinamo-Steaua în sala Dinamo, în data de 26.

MAI SUNT DE DISPUTAT

08.02.2023 Porto-Dinamo;
16.02.2023 PSG-Dinamo;
23.02.2023 Dinamo-GOG Gudme;
02.03.3023 Magdeburg-Dinamo.

MECIURILE JUCATE DE DINAMO

Dinamo-Magdeburg 28-30;
GOG Gudme-Dinamo 38-38;
Veszprem-Dinamo 33-30;
Dinamo-FC Porto 32-27;
Dinamo-PSG 29-36;
PPD Zagreb-Dinamo 28-29;
Dinamo-Wisla Plock 32-27;
Wisla Plock-Dinamo 26-28;
Dinamo-PPD Zagreb 27-27;
Dinamo-Veszprem 31-31.

* este posibil să fie modificate datele de disputare a partidelor din Liga Zimbrilor

CITESTE SI:

Muscelul Câmpulung – Dinamo București, al patrulea meci de pregătire din 2023. Cum ar putea arăta echipa de start

DDB, invitație publică pentru Ionuț Lupescu: „Să vină acum, la greu”

Handbal I Robert Militaru, înaintea duelului cu FC Porto din Liga Campionilor

2 gânduri despre &8222;Avancronică I FC Porto – Dinamo București&8221;

Lasă un răspuns