Vlad Iacob: ”Avem în mare același lot cu care am început”

Dinamo s-a impus în ultimul amical al iernii, 2-1, contra celor de la FC Brașov, și așteaptă reluarea ligii secunde.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Ahmed Bani și Neluț Roșu, iar pentru trupa lui Dan Alexa a înscris Zoran Mitrov.

“Câinii” au ajuns astfel la 4 succese, un egal și o înfrângere în partidele de pregătire.

La meciul dintre Dinamo și Brașov a fost prezent administratorul special al clubului, Vlad Iacob.

La pauza meciului, președintele clubului a oferit câteva noi detalii despre clubul nostru.

”Avem în mare același lot cu care am început, am renunțat doar la câțiva jucători care nu erau esențiali din punct de vedere al staff-ului. Am dobândit coeziune, avem toate motivele să fim încrezători că ne vom califica în play-off. Începem cum nu se poate mai bine, pe Arcul de Triumf, împotriva ultimei clasate, să urcăm puțîn din punct de vedere al golaverajului. Lucrurile arată bine, e liniște la echipă și nivel de staff, sperăm să avem liniște și la nivel administrativ.

Eu sper așa cum am spus, să se clarifice lucrurile administrativ, Dinamo merită să revină în cel mai scurt timp în prima ligă, să lupte din nou cât mai curând pentru primele locuri. Avem acești pași importanți, trebuie să ne gândim la lupta pentru play-off, la nivel de management avem nevoie de liniște, este esențial să echilibrăm lucrurile financiar, să obținem licența, avem nevoie de liniște. E foarte multă vâlvă în jurul clubului ,sunt mulți oameni care agită apele, sunt oameni care pun întrebări care nu au scopuri nobile.

Primul moment de care ar trebui să ne bucurăm ar fi după etapa a 19-a, după meciul cu Timișoara, să ne calificăm în play-off, apoi avem toate șansele să terminăm, de ce nu, pe loc de promovare directă”, a transmis Vlad Iacob.

”Sper să fie prima dintr-o vești bune pe care le așteptăm în viitor. E ceva extraordinar că jucăm în București, pe arenă modernă, pe care fanii o merită.

Vom încerca să jucăm aici toate meciurile de acasă. Dar depindem de două aspecte. Federația de Rugby are prioritate. Și depindem de televiziuni, de programări. Dacă programările vor ține cont că vrem să jucăm acolo…

Pentru ca stadionul să poată fi folosit pentru rugby și fotbal, trebuie să există o zi de pauză între un meci de rugby și cel de fotbal. La Giurgiu avem certitudinea că înregistrăm mici pierderi. În București, dacă fanii vin în număr cât mai mare, avem șansa să avem profit. Și fanii ar trebuie să se comporte civilizate, să nu se urce cu picioarele pe scaune. Scaunele oricum nu rezistă… Îi rog să fie atenți”, a mai spus Vlad Iacob la finalul partidei, potrivit Radio Dinamo1948.

Dinamo se pregătește de partida cu Unirea Constanța, care se va juca pe 27 februarie, de la ora 17:00.

Analiza lui Ovidiu Burcă după ultimul amical al iernii

Dinamo s-a impus cu scorul de 2-1 (0-0) în amicalul disputat sâmbătă, 18 februarie, contra FC Brașov. Au marcat pentru Dinamo: Ahmed Bani şi Neluţ Roşu.

La finalul partidei, Ovidiu Burcă s-a declarat un antrenor mulțumit după această perioadă agitată.

”A fost foarte important faptul că astăzi am jucat pe iarbă, toată pregătirea a fost pe sintetic. Am avut o repriză a doua bună, am găsit un teren de iarbă aici, de aceea am insistat, le mulțumim dinamoviștilor de aici.

E greu să găsești un teren cu iarbă în această perioadă. Suferim la ceea ce înseamnă infrastructură în România, mai durează până ne aliniem la ce se întâmplă în alte țări.

A fost o atmosferă pitorească, acolo unde merge Dinamo, avem suporteri, au fost mulți copii care au venit să ne vadă, mă bucur că le-am făcut o surpriză. În sfârșit discuția legată de Arcul de Triumf se încheie, mergem să jucăm lunea viitoare, e un moment important pentru noi, sper că suporterii să vină în număr cât mai mare. Sper să ne impunem, au trecut multe luni de la ultimul meci oficial și abia aștept să ne revedem.

Am ajuns aproape de play-off, obiectivul propus din păcate nu stăm doar la mâna noastră, dar eu cred că dacă vom câștigă toate cele 3 meciuri, vom avea o șansă importantă de a accede în play-off.

Luăm meci cu meci, primul meci e cu Unirea Constanța, sperăm să vină să joace, avem două meciuri foarte grele, cu Șelimbăr și Timișoara”, a transmis Ovidiu Burcă la finalul partidei.

Dinamo se bate la play-off!

În 2023, Dinamo va juca două meciuri ”acasă”, cu ultimele două clasate, Unirea Constanța și Politehnica Timișoara, și un singur meci în deplasare, cu CSC 1599 Șelimbăr, unde antrenor este Claudiu Niculescu.

Dinamo are 24 de puncte și este la un singur punct distanță de următoarea clasată, Csikszereda Miercurea Ciuc. Gloria Buzău este pe locul șase, cu 26 de puncte, iar Unirea Dej ocupă locul cinci, cu 27 de puncte și fără victorie în ultimele cinci etape.

Dinamo se pregătește de reluarea campionatului și obținerea calificării în play-off-ul ligii secunde

În primul meci din 2023, “câinii” ar trebui să joace la București cu Unirea Constanța, dar echipa aflată pe ultimul loc în clasament este în pragul desființării. Peste 20 de jucători și-au reziliat contractele.

Dinamo are o problemă în acest sezon, PE STADION JUCĂM? Stadionul Dinamo, din Șoseaua Ștefan cel Mare, va fi demolat, pentru a fi construită o arenă modernă.

În 2022, Dinamo a jucat la Clinceni și Giurgiu meciurile considerate pe teren propriu.

Acum, conducerea lui Dinamo a ajuns la un acord pentru închirierea arenei moderne ”Arcul de Triumf”, inaugurată în vara anului 2021.

Astfel, partida cu satelitul celor de la FCSB, se va disputa luni, 27 februarie, de la ora 17:00. Meciul contând pentru etapa a 17-a, din Liga 2.

Meciuri amicale jucate de Dinamo:

Dinamo – CS Păulești 0 – 0;

Dinamo – CSO Plopeni 1 – 1;

Dinamo – CS Blejoi 5 – 0;

Muscelul Câmpulung Elite – Dinamo 0 – 3;

Unirea Slobozia – Dinamo 2 – 0;

Dinamo – Farul 2 Constanța 0 – 0;

Dinamo – FC Brașov 2 – 1.

CITESTE SI:

Noi detalii despre partida Dinamo București – Unirea Constanța: ”99 la sută continuăm”

Analiza lui Ovidiu Burcă după ultimul amical al iernii

Video I Dinamo închide perioada de pregătire cu o nouă victorie

Lasă un răspuns