Video I „Dulăii”, o nouă victorie în Champions League

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins joi, pe teren propriu, formaţia daneză GOG, scor 30-27 (14-13), în etapa a 13-a, penultima, din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker.

„Dulăii” au început meciul în forță și au marcat primii, prin Kuduz. După 12 minute, gazdele și-au mărit avantajul la trei goluri, iar la finalul primelor 30 de minute aveau un gol în fața danezilor.

Elevii lui Xavi Pascual și-au îmbunătățit jocul în repriza secundă. După 14 minute de la reluarea jocului, „Dulăii” au mărit diferența la 4 goluri, prin golul lui Kasparek,.

Danezii nu au mai putut face nimic pentru a evita eșecul, iar în final Dinamo s-a impus cu scorul de 30-27.

Pentru Dinamo au marcat: Kuduz 9, Kasparek 6, Da Silva 3, A. Pascual 3, Akimenko 3, Ghionea 2, Humet 2 și Shebib 2. În timp ce pentru campioana Danemarcei s-a remarcat Pedersen 5 reuşite.

La meciul cu GOG a asistat şi echipa feminină de handbal CSM Bucureşti.

În urma acestui rezultat, Dinamo a urcat pe locul 4, chiar deasupra de la GOG.

În ultima etapă a grupelor, Dinamo va juca împotriva celor de la Magdeburg, pe 2 martie. ”Câinii” aveau deja asigurată calificarea în sferturi încă de dinaintea meciului cu GOG, dar acum luptă pentru menținerea locului 4.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 şi 31-31 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 şi 23-32 cu FC Porto, 29-35 şi 26-33 cu PSG Handball, 29-28 şi 27-27 cu HC Zagreb, 32-27 şi 28-26 cu Wisla Plock.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona.