Oficial I Dinamo și-a prezentat transferurile făcute în această vară

Dinamo debutează în noul sezon din Superligă cu Universitatea Craiova, luni, de la ora 21:30, pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

Înaintea meciului din această seară, Dinamo a anunțat oficial transferurile făcute în această vară.

”Câinii” au rezolvat una dintre cele mai importante probleme înainte de startul noului sezon. Conducerea a achitat datoriile pentru ridicarea interdicției la transferuri, astfel că echipa noastră a putut legitima jucătorii transferați.

Clubul i-a prezentat oficial pe cei cinci jucători aduși în această perioadă de mercato: Goncalo Gregorio, Josue Homawoo, Dennis Politic, Adnan Golubic și Cristian Costin sunt cei cinci jucători aduși de Dinamo.

”Clubul Dinamo București dorește să prezinte jucătorii care au semnat contractele cu formația din Ștefan cel Mare și urmează să evolueze în acest sezon în tricoul alb-roșu. În zilele următoare, EXCLUSIV pentru canalele Dinamo București, veți putea urmări interviuri de amploare cu fiecare jucător! Mai întâi, să-i cunoaștem, pe scurt:

GONÇALO GREGÓRIO

Născut pe 14 iunie 1995 (28 ani) în Lisabona, Portugalia, Gonçalo Gregório este un atacant de 1.84m care a evoluat în ultimul sezon la Leiria, echipă care a reușit promovarea în eșalonul secund din Portugalia. A reușit 11 goluri în 21 de meciuri pentru fosta echipă, fiind un factor decisiv în performanța obținută de Leiria.

JOSUÉ HOMAWOO

Născut pe 12 noiembrie 1997 (25 ani) în Lome, Togo, Josue este un fundaș central de 1.91m care a evoluat ultima dată pentru Red Star FC în Championnat National din Franța, echipă pentru care a bifat 31 apariții. Josué a fost coleg cu Hakim Abdallah, atacantul nostru, la echipa secundă a celor de la Nantes.

DENNIS POLITIC

Născut pe 5 martie 2000 (23 ani) la Brașov, în România, Dennis este un mijlocaș ofensiv (folosit și drept extremă și vârf fals) de 1.85m care a evoluat, în sezonul anterior, sub formă de împrumut la Port Vale, echipă din League One England, el aparținând de Cremonese. El a reușit 7 goluri și 2 pase decisive în sezonul 2022/23, inclusiv un hat-trick în EFL Trophy pe 20.09.2022, împotriva lui Shrewsbury.

ADNAN GOLUBOVIC

Născut pe 22 iulie 1995 (27 ani) la Ljubljana, în Slovenia, Adnan este un portar de 1.86m care a evoluat, în sezonul trecut, la Koper, în prima divizie slovenă, el având inclusiv 4 apariții în cupele europene (Conference League și Europa League). 11 clean sheet-uri a reușit Adnan în sezonul 2022-23 de Prva Liga. Este fost portar selecționat la naționalele Under ale Sloveniei.

CRISTIAN COSTIN

Născut pe 17 iunie 1998 (25 ani) la Beclean, în România, Cristian este un fundaș lateral dreapta (folosit și ca mijlocaș dreapta) care a evoluat, în ultimele 4 sezoane, la FC Voluntari. În Superliga, are 6 goluri, iar cu siguranță toți dinamoviștii vor fi încântați să aibă în tricoul alb-roșu un jucător care deja are peste 100 prezențe în Superliga României!”, se arată pe pagina oficială de Facebook a clubului nostru.

Dinamo – Universitatea Craiova, în prima etapă

Dinamo debutează în noul sezon luni, de la ora 21:30, împotriva Universității Craiova.

În aceeași săptămână, sâmbătă, va avea loc duelul cu FCSB, dar stadionul pe care se va disputa jocul nu este încă stabilit. ”Arcul de Triumf”, arena pe care Dinamo își joacă meciurile de acasă, este în ”pole-position” pentru găzduirea derby-ului care o va avea pe FCSB gazdă.

Dinamo, program ”de foc” în primele etape

În prima rundă, ”câinii” vor primi vizita celor de la Universitatea Craiova, una dintre echipele ”cu pretenții” din Superligă. În a doua etapă, Dinamo va juca derby-ul cu FCSB, după care va urma partida cu Sepsi OSK, deținătoarea Cupei României.

În etapa a șaptea, Dinamo va avea un nou derby, pe teren propriu, cu Petrolul Ploiești, iar în etapa a opta se va deplasa în Giulești pentru un nou meci ”de foc”, cu Rapid București.

CITESTE SI:

Avancronică I Dinamo București – Universitatea Craiova

CCA a anunțat arbitrul de la Dinamo – Craiova

Video I Neluț Roșu, mesaj ferm înainte de Dinamo – Craiova: ”Eu nu am emoții. I-am urmărit foarte bine și știm ce avem de făcut!”

Un gând despre &8222;Oficial I Dinamo și-a prezentat transferurile făcute în această vară&8221;

Lasă un răspuns