Foto I Din teren în prima linie din SUD DINAMO

Peluza SUD DINAMO a surprins plăcut luni seară, prin prezența unui invitat special.

Este vorba despre Alin Demici, care a fost prezent alături de tatăl său. Alin Demici se antrenează cu CS Dinamo în această perioadă și aproape sigur va continua cu echipa din liga a treia! Alin Demici l-a încurajat înainte de meci pe fostul său coleg, Costin Amzar.

În peluza SUD a fost surprins recent și fostul portar dinamovist, Ema Dolha, care a fost prezent la meciul cu Argeș, din prima manșă a barajului de promovare.

Dinamo – Universitatea Craiova, scor 0-2

Universitatea Craiova a început în forță meciul si a avut o ocazie mare de gol prin Alexandru Crețu în minutul 4, dar mingea a trecut peste poartă. Dinamo a încercat să-și impună jocul, dar nu a reușit să creeze ocazii clare de gol în prima repriză.

În repriza a doua, Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 54 prin Andrei Ivan, care a transformat un penalty obținut de Mitriță după un fault al portarului lui Dinamo. Momentul-cheie al meciului s-a petrecut în minutul 58, când Dinamo a primit și ei un penalty. Ahmed Bani a executat lovitura de la 11 metri, însă portarul Universității Craiova, Laurențiu Popescu, a respins mingea.

Pe finalul meciului, în minutul 90+5, Universitatea Craiova a stabilit scorul final de 2-0 prin golul marcat de Markovic, după o pasă decisivă a lui Mitriță.

Foto I Alin Demici în tribună alături de Peluza Sud Dinamo

Echipele de start

DINAMO: A. Golubovic – G. De Moura, Giafer, Bena, Amzăr – N. Roșu, Larrucea, D. Iglesias, Ghezali – A. Bani, Abdallah;

U Craiova: I. Popescu – Borța, Zajkov, R. Silva, N. Bancu – Al. Crețu, Screciu – A. Ivan, Roguljic, Mitriță – A. Trică.

Dinamo, program ”de foc” în primele etape

În a doua etapă, Dinamo va juca derby-ul cu FCSB, după care va urma partida cu Sepsi OSK, deținătoarea Cupei României.

În etapa a șaptea, Dinamo va avea un nou derby, pe teren propriu, cu Petrolul Ploiești, iar în etapa a opta se va deplasa în Giulești pentru un nou meci ”de foc”, cu Rapid București.