Conferință de presă I Goncalo Gregorio le cere mai determinare coechipierilor

Dinamo București, o întâlnește pe FC Botoșani, marți, 23 aprilie, de la ora 19:30, în etapa a 6-a, a play-out-ului Super Ligii.

Înaintea partidă programate, marți, 23 aprilie, cu FC Botoșani de la ora 19:30, de pe stadionul ”Municipalul” din Botoșani, Dinamo ocupă locul 8 din play-out cu 20 puncte. În primele cinci etape de play-out, ”câinii” au înregistrat două înfrângeri, două rezultat de egalitate și o victorie. Golaveraj 3-6.

La conferința de presă premergătoare partidei din etapa a 19-a, Goncalo Gregorio (28 de ani), l-a însoțit pe antrenorul Zeljko Kopic (46 de ani).

Vârful din Ștefan cel Mare, a prefațat partida de astăzi și a vorbit despre partidele în care „câinii” au pierdut puncte importante în ultimele minute. Fotbalistul ajuns în România în vara anului trecut așteaptă mai multă determinare din partea coechipierilor săi care au misiunea de a salva Dinamo de la retrogradarea în Liga 2.

Goncalo Gregorio spune că de aici încolo dinamoviștii trebuie să dea uitării astfel de situații și să arate ca o echipă care este în stare să își îndeplinească obiectivul. Și oferă ca model tocmai trupa lui Guardiola pentru gestionarea minutelor de final.

”Suntem puternici și pozitivi, avem încredere în noi, avem încă 4 finale, deocamdată vrem să câștigăm acum cu Botoșani.

Nu mi-am văzut familia de 6 luni, ne sacrificăm, suntem aici pentru o țintă, să salvăm Dinamo și să o păstrăm acolo unde merită. Ne trebuie șmecherie, trebuie poate să gestionăm lucrurile mai bine pe final, să mai tragem și de timp.

Am văzut că Manchester City atunci când are avantaj încearcă să mențină posesia și să nu lase adversarul să atace”, a fost discursul lui Goncalo Gregorio, în conferința de presă de dinaintea partidei cu FC Botoșani.

Dinamo întâmpină probleme de lot înaintea meciului cu Botoșani

Partida programată, marți, 23 aprilie, de la ora 19:30, pe stadionul ”Municipalul” din Botoșani”, a fost prefațată de antrenorul ”câinilor”, Zeljko Kopic (46 de ani), într-o conferită de presă.

”A fost dificil pentru noi, cred că am jucat bine în prima repriză, am avut control ofensiv al partidei, ne-am creat șanse. În repriza a două la fel, am avut ceva oportunități, nu e ușor când primești gol în ultimul minut, dar trebuie să analizăm situația, am făcut asta și să pregătim meciul de mâine.

Toată echipa e pregătită, am avut recuperare bună, doar Edgar este indisponibil, e o accidentare mai gravă, nu poate juca. Botoșani a jucat bine în ultima vreme, ne așteaptă o nouă provocare, un nou meci greu.

Eu conduc echipa, toată lumea poate avea o opinie, eu știu care era ideea noastră, cum să ne apărăm, cum să apărăm centrarile ,la ultima fază nu ne-am apărat bine, trebuia să reacționăm mai bine la ultima fază.

Nu a fost o situație similară, putem analiza golurile încasate cu Petrolul, Oțelul sau cu Craiova, sunt probleme defensive, reacții negative, trebuie să fim mai concentrați, să comunicăm mai bine, jucătorii în acele momente trebuie să aibă responsabilitate și să ne apărăm mai bine.

Nu am simțit că a fost vorba de teamă, am jucat bine, am fost mai bine decât în primul meci de la Craiova, am avut ocazii, am încercat în prima repriză să fim periculoși dar și în a doua, când nu marchezi golul doi, se poate întâmplă asta.

Dacă ne era frică, nu atacăm, am avut ocazii, trebuia să reacționăm mai bine, nu e vorba de teamă, nu a fost o reacție prea bună”, a spus Kopic în cadrul conferinței de presă.

Arbitrii de la Botoșani – Dinamo

Pentru meciul din etapa a 6-a din play-out, Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) a anunțat brigada care va oficia partida dintre FC Botoșani – Dinamo București.

Astfel, arbitru central a fost desemnat Găman George Cătălin (Craiova). Acesta va fi ajutat de asistenții Mitruţi Daniel (Craiova) și Badea Marius (Vâlcea)

Arbitrajul video va fi analizat de Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) și Vornicu Adrian (Iaşi).

CCA l-a desemnat observator pe Onicas Ioan (Zalău).

Biletele pentru meciul cu FC Voluntari

Înaintea etapei a șasea, din play-out-ului Super Ligii, Dinamo ocupă locul 8 din play-out cu 20 puncte.

onducere clubului Dinamo București, a scos spre vânzare tichetele de acces pentru partida cu Voluntari, de pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

Momentan acestea pot fi procurate online de pe platforma online bilete.ro.