Dinamo s-a impus în fața liderului U. Cluj cu 2-1.

Cele două echipe s-au confruntat pe Arena Națională în etapa cu numărul 5 din play-off-ul Superligii României. Dinamo a înregistrat toate cele trei puncte, producându-i lui U. Cluj prima înfrângere din play-off.
Cătălin Cîrjan a deschis scorul în minutul 75, din pasa lui Daniel Armstrong. În minutul 81, Musi a majorat diferența, iar în minutul 84, Atanas Trică și-a trecut numele pe tabela de marcaj în dreptul ”șepcilor roșii”.
La finalul partidei, Zeljko Kopic s-a arătat mulțumit de rezultatul final, dar și de evoluția jucătorilor săi.
Mai mult, pentru Dinamo urmează meciul cu Universitatea Craiova din Cupă (joi, 23 aprilie), iar mai apoi cu Rapid (duminică, 26 aprilie) în play-off, motiv pentru care Kopic a recunoscut că urmează cea mai importantă parte a sezonului.
”Am meritat, am fost echipa mai bună. Ambiția noastră a fost să dominăm jocul și am făcut asta. În prima repriză am fost puțin cam lenți, U Cluj s-a apărat bine și am discutat astea la pauză și am făcut anumite schimbări. Am încercat să fim mult mai periculoși. Băieții care au intrat de pe bancă au intrat foarte bine, au dat totul și sunt mândru de toți.
Ăsta e fotbalul, 80 sau 90% din lucrurile pe care le-am făcut și în meciurile trecute au fost bune, dar acum o să avem un plus de moral. Atmosfera a fost mereu bună în vestiar.
E bine că avem competiție pe posturi, jucătorii intră pe teren și se luptă. Ne lipsesc câteva puncte pentru a fi puțin mai sus, dar suntem acolo și e important că am câștigat.
E greu să spun ce s-a întâmplat cu Karamoko. Săptămâna asta a fost ok, parametrii au fost sub control. Trebuie să vedem cum este, sper că nu e ceva serios, dar nu l-am simțit că are energie, intensitate.
E cea mai importantă parte a sezonului și încercăm să pregătim jucătorii cum trebuie. Trebuie să ne pregătim bine pentru meciul de Cupă cu Craiova, unde emoțiile vor fi mai mari. Trebuie să ne împingem până la limită acum”, a spus Zeljlo Kopic.
Video I Dinamo – U Cluj, scor 2 – 1
Echipa de start a lui Dinamo: Epassy – Sivis, Boateng, Stoinov, Opruț – Cîrjan, Gnahore, Soro – Mazilu, Pop, Karamoko.
Pentru Dinamo urmează meciul cu Universitatea Craiova, din semifinalele Cupei României. Partida este programată să se dispute joi, 23 aprilie de la ora 20:30, pe stadionul ”Arena Națională”, din București.
Bilete pentru meciul cu U. Craiova
Meciul dintre Dinamo și U Craiova, din semifinalele Cupei României, se va disputa joi, 23 aprilie, pe stadionul ”Arena Națională”, de la ora 20:30.
Astfel, clubul nostru, a pus spre comercializare, tichetele de acces, pentru meciul dintre Dinamo București și Universitatea Craiova, din semifinalele Cupei României, de joi, 23 aprilie de la ora 20:30, de pe stadionul ”Arena Națională”.
Acestea pot fi procurate online de pe platforma bilete.ro.
PREȚURI BILETE:
VIP Experience: 500 lei;
Tribuna 0: 100 – 150 lei;
Tribuna 1: 50 – 70 lei;
Tribuna 2: 40 – 60 lei;
Family Zone: 60 lei;
Peluză PCH: 20 – 30 lei.
Tichetele pot fi achiziționate și de la casele de bilete ale stadionului Arena Națională.
Programul caselor de bilete:
Joi (23/04)
Interval orar: 12:00 – 21:00 (bd. Pierre de Coubertin & Str. Maior Ion Coravu).
În următoare etapă din play-off- ul Super Ligii, ”câinii” se vor strânge pe Arena Națională, pentru derby-ul cu Rapid. Meciul cu feroviarii se va juca duminică, 26 aprilie de la ora 21:00.
Clasament play-off:
1. U Cluj – 39p
2. U Craiova – 36p
3. CFR Cluj – 34p
4. Rapid – 32p
5. DINAMO – 31p
6. FC Argeș – 30p
Programul lui Dinamo în play-off
Etapa 6
Duminică, 26 aprilie
Ora 21:00
DINAMO – Rapid
Etapa 7
Data N/A
Ora N/A
U Craiova – DINAMO
Etapa 8
Data N/A
Ora N/A
DINAMO – FC Argeș
Etapa 9
Data N/A
Ora N/A
DINAMO – CFR Cluj
Etapa 10
Data N/A
Ora N/A
U Cluj – DINAMO
CITESTE SI:
Video I Renașterea ”câinilor”! Trei goluri în 15 minute și Dinamo urcă spectaculos în clasament!
Dinamo București – Universitatea Cluj. Cum arată primul 11 trimis de Zeljko Kopic