Sâmbătă: Rezultatele sportive de la 8 secții ale CS Dinamo

Se încheie o zi plină de sport în Alb și Roșu, echipa Doar Dinamo vă prezintă rezultatele sportivilor noștri ce au concurat astăzi în diferite sporturi.

POLO MASCULIN – Dinamo învinge Sportul Studențesc și își asigură locul 3 la finalul sezonului regulat.

  • Băieții noștri au învins cu 12 – 6 pe Sportul Studențesc Corona, la București, în primul meci din etapa a 14-a, ultima din Superliga. În urma acestei victorii, poloiștii Alb-Roșii și-au asigurat locul trei la finalul sezonului regulat. Meciul doi, va avea loc Duminică, de la ora 11:00 în Bazinul Dinamo.

Pentru Dinamo au marcat: T.Fulea-3; A.Matei-2; A.Georgescu-2; V.Dragomirescu-1; C.Călin-1; D.Szilard-1; I.Vrînceanu-1; D.Bota-1.

HANDBAL MASCULIN – “Dulăii” câștigă penultimul meci din sezonul regular și ajung la 19 victorii.

  • În etapa a 25-a din Liga Naționala, Dinamo se impune la Focșani, într-o partidă echilibrată, la pauză scorul fiind  12 – 13. Scoru final 26 – 27 pentru Campioni. Dinamo are 59 de puncte și mai are un singur meci de jucat înainte de play-off, cu steaua, pe teren propriu, vineri 31 martie, ora 18:00. Rivala noastră a suferit o nouă “traumă”, fiind învinsă pe teren propriu de Hc Vaslui. Clubul din Ghencea se îndreaptă spre play-out, iar “Dulăii” cu o victorie în meciul direct de vineri, le asigură “rivaliilor” partidele pentru evitarea retrogradări.

Pentru Dinamo au marcat: J.Vrankovic-7; Y.Ragot-5; M.Mocanu-4; A.Esteki-3; A.Asoltanei-3; C.Șandru-2; M.Seyedalireza-1; A.Șania-1; C.Capotă-1.

FOTBAL DINAMO II – Echipă secundă a clubului nostru a pierdut fără drept de apel meciul de la Tulcea.

  • Micii “Câini” pierd partida ce sa disputat în această după-amiază cu scorul de neprezentare, 3-0. Dinamo II pierde astfel o bună șansă de a se apropria de pozițiile fruntașe.

Antrenorul principal Laurențiu Diniță a început partida cu: Burci, Codreanu, Georgescu, Ciobotariu, Anghelo, Dulca, Simone, Dudea, P.Petre, Tîrcoveanu și Cotora.

Baschet – “Terrierii” pierd cu Phoenix Galați, scor final 92 – 85.

  • Odată cu înfrângerea de la Galați, 92-85, Dinamo nu mai are practic nicio șanasă de a ajunge in play-off. Următoarele două partide de pe teren propriu sunt doar pentru palmares și pentru a lasa o ultimă impresie placută. Ar fi fost o reușită calificarea în play-off, având în vedere bugetul de care dispune această echipă, în comparație cu celelalte combatante din Liga Națională. Însă atăt s-a putut pâna la urmă, banca scurtă, schimbări de antrenori și de jucători și-au spus cuvântul.

Pentru Dinamo au marcat: D.Mitchell-19; S.Dundjerski-17; M.Sutalo-16; D.Tasic-10; R.Kljajevic-7; I.Orbeanu-5; C.Stanescu-4; R.Virna-4; S.Ionescu-3 puncte.

VOLEI FEMININ – Fetele noastre nu reușesc să “spargă gheața” și rămân făra victorie.

  • Astăzi s-a disputat etapa a 3-a din play-off Divizia A1 Feminin, Dinamo a întâlnit în deplasare Stiința Bacău, partida terminânduse cu scorul de 3 – 1, pentru moldovence. Voleibalistele noastre sunt la a treia înfrângere consecutivă și toate cu acelas scor de 3-1.


POLO FEMININ – Dinamo pe linia de plutire în Turul II al Campionatului Național de Senioare.

  • Tinerele poloiste au început Returul Campionatului cu o înfrângere în primul meci, 7 – 9, pentru Crișul Oradea. Alb-Roșiile și-au luat revanșa în al doilea meci ce sa disputat astăzi. Dinamo – Torpi Tg. Mureș 7 – 3. Dinamovistele mai au de disputat mâine două partide foarte interesante, cu steaua și Rapid. Trebuie să vă reamintim că echipa de polo feminin a lui Dinamo, a fost înființată la începutul acestui an.


TENIS – Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, în turul doi la dublu, la Miami Open.

  • Dinamovistul împreună cu colegul său s-au calificat, sâmbătă, în turul doi al Masters 1000 de la Miami. Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au trecut de perechea Viktor Toicki/Michael Venus (Serbia/Noua Zeelandă), scor 6-4, 7-5, după 67 de minute de joc.

Mergea și Inglot, eliminați în primul tur la Miami.

  • Dinamovistul Florin Mergea și coechipierul sau Dominic Inglot, au fost eliminați în prkmul tur al turneului de la Miami. Mergea şi Inglot au fost învinşi de cuplul francez Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, cap de serie numărul 2, scor 6-1, 4-6, 16-14, după o oră şi 18 minute de joc.


Îi felicităm pe sportivii noștrii și le urăm mult succes în viitoarele competiții ! Mâine vor urma alte partide interesante, asa că Ramâneți Cu Noi. Doar Dinamo.
Lasă un răspuns