VIDEO | Rotariu, la al zecelea gol în Belgia

Fostul mijlocaş din Ștefan cel Mare, Dorin Rotariu este în formă în Belgia.

Rotariu a înscris în al doilea meci consecutiv, la trei zile de la golul marcat în poarta celor de la Beveren (2-3), mijlocaşul dreapta a găsit din nou calea spre gol în minutul 66 al partidei cu Lierse, după o pasă a lui Spahiu şi a făcut suficient pentru a opri seria de cinci meciuri consecutive fără victorie a echipei sale. Schimbat în minutul 85 al partidei de marţi seară, internaţionalul român a ajuns, astfel, la zece goluri marcate în acest sezon pentru Mouscron.

Dorin Rotariu este împrumutat în acest sezon de fosta echipă a lui Mircea Rednic, Royal Excel Mouscron, de la Club Brugge. Dinamo l-a vândut pentru 2,2 milioane de euro la Brugge, în ianuarie 2017.

Cu zece puncte în trei meciuri, fosta echipă a lui Mircea Rednic nu mai joacă decât pentru palmares în finalul sezonului, întrucât lucrurile sunt clare în grupa A a play-off-ului pentru Europa League. După o victorie zdrobitoare, 8-0 cu Beveren, Zulte Waregem şi-a asigurat deja prezenţa în sezonul următor al Europa League.

Fostul dinamovist mai are de jucat două meciuri la Mouscron, urmând ca la finalul acestei stagiuni să se întoarcă la Club Brugges.