Paul Anton a marcat primul gol al sezonului din Rusia

Fostul jucător și căpitan de la Dinamo, Paul Anton, a marcat primul gol al noului sezon din Rusia, gol marcat în tricoul echipei sale Anzhi în deplasarea de la Ural, în finalul partidei.

Fostul dinamovist nu a fost titular, dar a intrat în minutul 68, în locul lui Igor Chaykovskiy, iar un sfert de oră mai târziu a marcat golul prin care Anzhi s-a impus cu 1-0 la Ekaterinburg.

Anton a driblat un adversar cu piciorul drept, la aproximativ 20 de metri de poartă, apoi a şutat puternic cu celălalt picior, fără speranţe pentru portarul advers. A fost, de altfel, singurul şut pe poartă al celor de la Anji, în întreaga partidă, în timp ce Ural a avut nu mai puţin de 12 încercări eşuate.

watchshop.ro

Acesta a fost meciul care a deschis noua ediţie a campionatului Rusiei, partidă disputată sub privirile a 17.000 de spectatori. Transferat de la Dinamo, în ianuarie acest an, Paul Anton a marcat două goluri în 9 apariții, în stagiunea trecută.

• Eric Bicfalvi a fost titular și integralist la gazdele de la Ural.